Search

zyrtec

Opis je aktualan 2016/09/09

  • Latino ime: zyrtec
  • ATX kod: R06AE07
  • Aktivni sastojak: cetirizinski
  • proizvođač: USS Farshim SA, Švicarska (tablete) Eisika Pharmaceuticals SRL za "USB Farma SA", Italija / Belgija (kapi)

struktura

Svaka tableta sadrži 10 mg aktivne tvari cetirizin dihidroklorid i pomoćni sastojci:

  • 37 mg mikroceluloze;
  • 66,4 mg laktoza monohidrata;
  • 0,6 mg koloidnog silicijevog dioksida;
  • 1.25 mg magnezij stearata.

Filmska membrana sastoji se od 1.078 mg titan dioksid, 2,156 mg hipromeloze i 3,45 mg makrogol 400.

1 ml kapi sadrži aktivnu tvar u količini od 10 mg i pomoćne tvari:

  • 250 mg glicerola;
  • 350 mg propilen glikola;
  • 10 mg natrijevog saharinata;
  • 1,35 mg metil parabenzena;
  • 0,15 mg propil parabenzola;
  • 10 mg natrijev acetatt;
  • 0,53 mg octene kiseline;
  • do 1 ml pročišćene vode.

Oblik izdavanja

Lijek je dostupan u dva farmakološka oblika:

  • Tablete prekrivene poklopcem. To su bijele, duguljaste tablete s konveksnim površinama, s rizikom na jednoj strani i ugravirane slovom "Y" s obje strane rizika. U blister se stavljaju 7 ili 10 tableta, jedan blister (7 ili 10 tableta) ili dva blistera (10 tableta).
  • Zirtek kapi. Izvana je bistra tekućina bez boje. Karakterističan miris octene kiseline. Tekućina se izlije u 10 ili 20 ml u bocama tamnog stakla, čvrsto u ukupnoj masi. U pakiranju kartona, pored boce, stavlja se kapica za dropping.

Farmakološko djelovanje

Lijek ima antihistaminik djelovanje, stoga se poduzima kako bi se riješilo alergije.

Farmakodinamika i farmakokinetika

farmakodinamiku

Cetirizin, aktivna tvar Zirtek, je konkurentni antagonist histamin. Njegov učinak je zbog sposobnosti blokiranja Hl-histaminskih receptora.

Kliničke manifestacije djelovanja cetirizinski:

  • uklanja se svrab;
  • smanjuje količinu eksudata;
  • smanjuje se stopa stanične migracije krv, za koje je karakteristično sudjelovanje u alergijskim reakcijama (eozinofili, neutrofili i bazofili);
  • membrane masnih stanica su stabilizirane;
  • smanjuje propusnost malih posuda;
  • uklanjaju se grčevi glatkih mišića;
  • je spriječenedem tkiva;
  • Reakcija kože na neke alergene eliminirana je (uz uvođenje specifičnih antigena ili histamin, hlađenje kože);
  • u laganim fazama bronhijalna astma smanjuje se jačina histamin inducirane bronhokonstrikcije.

farmakokinetika

Nakon što se droga unese, brzo se apsorbira iz probavnog trakta u krvotok i povezuje približno 93% s proteinima plazme. Kada se koristi istodobno s hranom, brzina apsorpcije postaje niža, ali se volumen apsorbirane tvari ne mijenja.

Učinak se očituje nakon 20-60 minuta nakon jedne doze i traje više od jednog dana. Maksimalna koncentracija u plazmi postiže se nakon 1-1,5 sati nakon uzimanja.

metabolizam nastaje preko O-dealkiliranja. Dobiveni metabolit nema farmakološku aktivnost.

Poluživot iz tijela ovisi o dobi:

  • u odraslih osoba traje 10 sati;
  • u djece od 6 do 12 godina - 6 sati;
  • u dobi od 2-6 godina - 5 sati;
  • u djece od šest mjeseci do 2 godine - 3,1 sata.

2/3 doze koja je uzeta nepromijenjena je bubrega. Također, značajna uloga u uklanjanju lijeka igra jetru. Stoga, u kroničnim bolestima jetre, poluživot se povećava za faktor od 1,5 i prosječnim stupnjem zatajenje bubrega - 3 puta.

Upozorenja za uporabu

Lijek se može propisati pod takvim uvjetima:

kontraindikacije

Kontraindikacije za program Zirtek:

  • prekomjerna osjetljivost na bilo koji sastojak lijeka, pojedinačna netrpeljivost;
  • ozbiljan bubrežna insuficijencija;
  • razdoblja trudnoće i laktacija;
  • djeca do šest mjeseci.

S oprezom odredite lijek pod takvim uvjetima:

  • kroničan bubrežna insuficijencija srednji stupanj;
  • napredna dob;
  • epilepsija, povećana konvulzivna spremnost;
  • Prisutnost faktora predispozicije za zadržavanje urina.

Dodatne kontraindikacije za Zirtek tablete:

  • netolerantnost galaktoza;
  • malapsorpcijski sindrom, naročito glukoza-galaktoza;
  • dob je manji od 6 godina.

Nuspojave

Nuspojave Zirteka mogu se podijeliti na one koji su često (ne manje od 1 na 10 osoba koje uzimaju lijek), često (od 1 10-100), rijetke (1 na 100-1000), rijetke (1 od ¡ê1000 10000), vrlo rijetko (manje od jedan u 10.000).

Takve nuspojave često se promatraju:

Takvi nepoželjni učinci nerijetko se javljaju:

Nuspojave koje su rijetke:

  • periferni edem;
  • urtikarija;
  • povećanje pokazatelja funkcionalnih testova jetre (aktivnost transaminaza, alkalna fosfataza, koncentracija bilirubina);
  • dobitak težine;
  • tahikardija;
  • zbunjenost, halucinacije;
  • agresija;
  • depresija;
  • poremećaja spavanja;
  • konvulzije;
  • reakcije preosjetljivosti.

Vrlo rijetko postoje takve posljedice liječenja od strane Zirteka:

Također se mogu pojaviti takve reakcije (nema podataka o tome koliko se često pojavljuju):

  • povećanje apetit;
  • zadržavanje urina;
  • vrtoglavica;
  • suicidalna ideacija;
  • oštećenja pamćenja, čak i prije amnezija.

Upute za uporabu Zirtek (Metoda i doza)

Doziranje ovisi o dobi pacijenta. Također se smatra stanje organizma, na primjer, prisutnost i opseg zatajenje bubrega.

U većini slučajeva, dnevna se doza uzima u isto vrijeme. Način primjene - iznutra (za oba oblika).

Koliko dana uzima lijek, liječnik odluči, s obzirom na dijagnozu i ozbiljnost alergijske reakcije.

Kapi Zirtek, upute za uporabu

Doziranje lijeka u kapljicama ovisno o dobi:

  • odrasli i djeca starija od 6 godina propisani su kao početna doza od 10 kapi lijeka, potom, ako je potrebno, povećajte do 20 kapi;
  • Djeca do 6 godina starosti, ali starija od 2 godine prikazana su uzimajući 5 kapi dva puta dnevno ili 10 kapi u isto vrijeme;
  • u dobi od jedne do dvije uzme 5 kapi 1-2 puta dnevno;
  • Kapi za djecu od šest mjeseci do godine dana propisani su u dozi od 5 kapi;
  • bolesnici s hepatička insuficijencijath Doza se odabire uzimajući u obzir klirens kreatinina. Ako je to dijete, prilikom prilagođavanja doze uzima se i njegova težina.

Zirtek tablete, upute za uporabu

Doza tableta izračunata je na sličan način:

  • odraslih i djece od 6 godina - od pola tablete (početna doza), moguće je povećati dozu tablete po danu;
  • do 6 godina, lijek u obliku tableta nije propisan.

Upute za uporabu Zirteka za djecu

Napomena za lijek, koju je proizveo proizvođač, pokazuje da se samo Zirtek u kapi koristi za liječenje pacijenata iz djetinjstva. U ovom slučaju, kapi se daju djeci, ovisno o dobi.

Doziranje za djecu:

  • 5 kapi u dobi od 6 mjeseci do jedne godine;
  • 5 kapi 1-2 puta - od 1 do 2 godine;
  • 10 kapi dnevno u isto vrijeme ili podijeljeno u dvije doze - od 2 do 6 godina;
  • Starija djeca propisuju istu dozu kao i odrasli.

Kako se kapi djeci razlikuje se od načina na koji odrasli koriste. Djeca mogu uzimati kapljice poput sirupa (iznutra, lagano razrjeđivanje s vodom), ali do godinu dana Zirtek može biti postavljen kao kap u nosu. U tom slučaju, oni se ulijevaju u kapi svake nosnice, najprije ih očisti.

Liječenje se nastavlja dok simptomi ne prestanu alergije.

predozirati

Predoziranje se događa kada je jedna doza lijeka u dozi koja prelazi dnevnu dozu nekoliko puta.

Simptomi tipični za uzimanje oko 50 mg lijeka (5 tableta ili 100 kapi):

Ako je dozu koja premašuje uobičajenu dozu, odmah oprati želudac ili izazvati povraćanje. Također možete dati aktivni ugljen. specifična protuotrov ne postoji, stoga je moguće samo simptomatsko liječenje. ponašanje hemodijaliza s predoziranjem nedjelotvornim.

interakcija

Interakcija Zirtek s drugim lijekovima:

  • s Tiofillinom - ukupni klirens cetirizina smanjuje se za 16%;
  • s ritonavir - AUC cetirizina je povećan za 40%, i ritanovir smanjuje se za 11%;
  • s zopiklon, Bupreporfinom - međusobno jačaju međusobno djelovanje koje se manifestira u depresiji središnjeg živčanog sustava;
  • s diazepam - međusobno pojačavaju učinak na živčani sustav, zbog čega se njezino funkcioniranje pogoršava, stopa reakcije se smanjuje.

Uvjeti prodaje

Uvjeti skladištenja

Čuvajte na hladnom mjestu nedostupnom djeci.

Datum isteka

Posebne upute

Potrebno je osobitu pažnju posvetiti pri propisivanju lijeka osobama čiji čimbenici predisponiraju zadržavanje urina (ozljedu kralježnične moždine, hiperplazije prostate), jer cetirizin povećava vjerojatnost ove komplikacije.

Tijekom tretmana preporučuje se izbjegavanje upravljanja prijevozom i aktivnosti koje zahtijevaju visoku koncentraciju pažnje i visoku stopu reakcije.

Nemojte propisati lijek djeci do godinu dana koji su u skupini s visokim rizikom od razvoja sindrom iznenadne smrti (na sindrom apneje u snu, pušenje dame ili dadilje, prerane bebe itd.).

djeca

Zirtek za djecu koristi se vrlo široko. Recenzije Zirteka u kapi za djecu pokazuju da ako se primjenjuju na način preporučen ovim uputama, učinak će biti visok, a rizik od neželjenih posljedica je minimalan.

novorođenčad

Suprotno je propisivanju lijeka za bebe u dobi do 6 mjeseci.

Uz alkohol

Neželjeno je kombinirati alkohol i Zirtek, jer alkohol povećava rizik ugnjetavanja središnjeg živčanog sustava.

Zirtek tijekom trudnoće i dojenja

Istraživanja učinaka uzimanja lijekova u trudnoći provedena su samo na životinjama. Nije bilo utjecaja na razvoj fetusa i tijek trudnoće. No, zbog nedostatka informacija o sigurnosti za ljudski fetus, trudnice nisu propisane lijekom.

Cetirizin, aktivni sastojak, prilikom uzimanja lijeka od strane žene tijekom dojenja, izlučuje se u majčinom mlijeku. Stoga, ako liječnik propisuje ovaj lijek, treba upozoriti na potrebu za prestankom dojenja za vrijeme liječenja.

Analogues tvrtke Zirtek

Analozi tvrtke Zirtek su:

Analogi se proizvode u takvim doznim oblicima kao što su tablete, sirup, mast (za kožne manifestacije alergije), pad.

Cijena Zirtecovih analoga za djecu obično je niža od troškova Zirteka, ali u većini slučajeva ima veće stope biodostupnosti i brzine apsorpcije. Također je podvrgnut više kliničkih ispitivanja, što ukazuje na veću sigurnost uporabe.

Što je bolje - Zirtek ili Claritin?

claritin ima izraženiji učinak, ima manje nuspojava, budući da pripada trećoj generaciji. Ali aktivne tvari su različite, pa se morate usredotočiti na ono što je najbolje za svaki slučaj.

Što je bolje - Zirtek ili Fenistil?

fenistil ima više kontraindikacija. Zirtek djeluje dulje i selektivnije.

Što je bolje - Cetirinax ili Zirtek?

Aktivna tvar je ista, ali Tsetirinak je generički, a ne izvorni lijek, i dostupan je samo u obliku tableta, što stvara poteškoće u liječenju djece. Trošak je niži od onoga od Zirteka.

Zirtek ili Zodak - što je bolje?

Razlika između Zirtek i Zodaka mali. bioraspoloživost Zodaka nešto više od Zirteka (99% i 93%). Također Zodak za 2-5 sati brzo se izlučuje iz tijela.

Zodak troškovi su jeftinije. Ali izvorni i proučavani lijek, pa stoga s manje kontraindikacija, je Zirtek.

Što je bolje - Zirtek ili Erius?

Zirtek pripada drugoj generaciji lijekova, i Aerius do trećeg. On ne može prodrijeti kroz krvno-moždanu barijeru, stoga ne uzrokuje nuspojave povezane sa sedacija i ne ometa koordinaciju kretanja. Ali to je puno skuplje.

Recenzije o Zirteku

Recenzije o Zirteku u tabletama i kapi, uglavnom pozitivne. Pomaže u rješavanju alergije, s nuspojavama koje nisu vrlo česte. Kapi su vrlo učinkoviti i relativno sigurni čak i za djecu. Nedostatak je visoki trošak u usporedbi s analognim.

Cijena Zirteka, gdje kupiti

U gotovo svakoj ljekarni možete kupiti lijek za odrasle i djecu. Trošak ovisi o obliku izdavanja. Cijena Zirteka u tabletama u ruskim ljekarnama iznosi 160-192 rubalja. Cijena Zirteka u kapi iznosi 270-300 rubalja. Cijena Zirteke u Ukrajini za tablete je oko 260 UAH, a kapi košta 300-350 UAH.

Zirtek za djecu

Nije tajna da alergije mogu započeti u djece u vrlo ranoj dobi, dajući roditeljima mnogo razloga za zabrinutost.

Zirtek - antialergijskog antihistaminskog lijeka druge generacije, koje djeca mogu koristiti, počevši od šest mjeseci. Neočekivana alergijska reakcija u bebi neće vas uhvatiti bez straha, jer jednom kada date Zirteku svom djetetu i sebi, bez imenovanja liječnika.

Prva pomoć za alergije

Alergijske reakcije vrlo su različite i sve se mogu smatrati indikatorima za uporabu Zirteka:

  • Kontaktirajte alergijskog dermatitisa, na primjer, vrlo često dolazi kao odgovor na ugrize insekata. Dijete ima crvenilo i oteklina na mjestu ugriza, nakon čega se pojavi osip.
  • Pojavljuje se i alergija na hranu, manifestira se u obliku urtikarije - osip koji sliči tragovima spaljivanja kopriva. Ovaj osip brzo se širi kroz tijelo, a također prolazi brzo. Opasnost od košnica je da iritacija može otići do sluznice grkljana (Quinckeov edem) i uzrokovati napad od gušenja.
  • Atopijski dermatitis - kongenitalna alergija, koja se manifestira u djece u obliku kožnih osi, od ranog doba. Prije toga, ovaj se status naziva exudativna dijaza. Atopijski dermatitis na kraju može degenerirati u neurodermatitis, uz dodatak drugih popratnih bolesti (alergijski rinitis, bronhijalna astma, itd.).
  • Alergijski rinitis ili konjuktivitis - jedna od najčešćih sezonskih bolesti. Oni imaju tendenciju da postanu pogoršani tijekom razdoblja cvatnje nekih biljaka. Ove alergijske reakcije povezane s peludom razmnožene biljkama, a nazivaju se pollinoza ili peludna groznica.

U svim tim slučajevima dijete odmah treba pomoć. Zirtek - najbolji lijek po izboru, jer se prodaje bez recepta, proizvodi se u najprikladnijem obliku za farmakološki oblik djece (kapi) i djeluje vrlo brzo.

Način primjene i doziranja

Zirtek za djecu pušten je i u obliku tableta, ali bebe često propisuju samo kapljice.

  • Dojenčad od 6 mjeseci do 2 godine treba dati 5 kapi;
  • Djeca do 6 godina - deset kapi;
  • Nakon 6 godina, jedna kap se može kapati do 20 kapi lijeka.

Postoje izvještaji da je apsolutno nemoguće uzeti Zirtek bebe do šest mjeseci. Međutim, pedijatri često to prepisuju novorođenčadi, jednostavno snižavajući dozu.

Općenito predoziranje lijekom je dovoljno teško, ako je uputa za uporabu koju ste proučavali pažljivo, ali u rijetkim slučajevima to se događa.

Višak doze, u pravilu, uzrokuje povećanje nuspojava. U tom slučaju, trebate nazvati hitnu pomoć. Dok čeka njezin dolazak, vrijedno je početi prati bebin trbuh, a zatim dati 2 tablete aktivnog ugljena, zgnječene u prah. Ako se stanje ne poboljšava, daljnji tretman će se provoditi u bolnici.

Obavezne informacije

Valja imati na umu da je ovaj lijek ne može biti prikladan za sve. Glavne kontraindikacije su individualna netolerancija prema djetetu komponenti droga i bolesti bubrega s izraženim smanjenjem njihovih funkcija.

Na recepciji priprema se, u pravilu, dobro prenosi, no nuspojave, od računa do odbačaja, svejedno nije potrebno. Na primjer, u rijetkim slučajevima, moguće:

  • Pospanost, letargija, bol u miru;
  • Suha usta, proljev;
  • Alergija u obliku raznih kožnih reakcija (uključujući osip, oticanje Quincke, svrbež).

Upute za uporabu Zirteka u kapi za djecu do godinu dana i stariju, dozu i analoge lijeka

Danas, mnogi ljudi lice alergije. Bolest pogađa i odrasle i djecu, ali nisu svi lijekovi djelotvorni tretman, a većina ih je kontraindicirana u djetinjstvu. Univerzalni antihistamin znači da je Zirtek jedan od najučinkovitijih lijekova, a može se koristiti i kod dojenčadi nakon savjetovanja s liječnikom. Prikazani lijek za brojne karakteristike bolji je od njegovih analoga (Fenistil, Erius, itd.). Da biste izbjegli pogreške tijekom primjene, potrebno je znati dopuštenu dnevnu dozu i značajke prijema.

Zirtek u kapi

Sastav i oblik pripravka

U Rusiji se registriraju dva oblika lijeka - tablete i kapi, u njihovom sastavu razlikuju se pomoćnim tvarima. Upute za uporabu sadrže podatke o takvim vrstama Zirteka kao sprej i mast, ali se ne primjenjuju u ljekarnama. Detaljne karakteristike sastava navedene su u tablici:

Farmakološka svojstva

Zirtek je antihistamin. Njegov glavni efekt - blokiranje histamin H1-receptora, što je rezultiralo u emisiji ne dogodi da se aktivna tvar iz stanica, a time i njegov štetni utjecaj ne proteže na organe i tkiva. Simptomi alergije zaustavljaju se i potpuno nestanu. Lijek ne izaziva učinak bronhokonstrikcije, što znači da plućni volumen ostaje nepromijenjen. Ova imovina vam omogućuje da koristite Zirtek za dijete s bronhalnom astmom.

Zirtek ima protuupalno i anti-exsudativno djelovanje, smanjuje pufanj i grč glatkih mišića. Lijek je učinkovito sredstvo u monoterapiji i dodatni element u kombiniranoj terapiji.

Kapi i tablete za djecu imaju jednaku biodostupnost, potpuno se apsorbiraju u gastrointestinalnom traktu, bez obzira na unos hrane. Maksimalni visok sadržaj aktivne tvari u tijelu se javlja za 50-90 minuta.

Vremenski period do kompletne eliminacije lijeka iz organizma ovisi o dobi pacijenta od 6 mjeseci do 2 godine - nakon 3 sata od 2 do 6 godina - 5 sati, od 7 do 12 godina - 7 h Ova razlika je povezana s smanjenjem čišćenje bubrežne funkcije., Dugotrajna uporaba ne promiče toleranciju na antialergijski učinak tvari i ne uzrokuje navikavanje.

Prilikom postavljanja kapi i tableta?

Korištenje lijeka je moguće prema receptu liječnika, kao i kod bilo kojeg lijeka, ima kontraindikacije i dopuštene neželjene učinke. Obično se Zirtek prepisuje djeci kao terapeutskom agensu, ali po odluci pedijatru može se preporučiti za prevenciju. Patološki uvjeti u kojima je naznačeno primanje kapi / tablete:

  • uklanja upalu i oticanje kože;
  • smanjuje svrbež i ljuštenje;
  • nakon terapije, kožni osip potpuno nestane.
  • olakšava razrjeđivanje sputuma i njegovo izlučivanje;
  • pomaže u smanjenju upale, svrbeža;
  • ublažava bronhospazam i oticanje.
  • propisana je za pripremu prije operacije;
  • s pogoršanjem patologije - olakšava disanje, uklanja oticanje i natezanje nosa.
  • s upalnim strujama kože - ublažava svrbež i crvenilo kože;
  • smanjuje upalu.
  • Označava se u slučaju alergijske reakcije na ugriz, uključujući i Quinckeov edem;
  • uklanja oticanje i svrbež na mjestu lezije;
  • smanjuje opijenost (nakon ugriza pauka ili zmija).
  • protuupalni učinak;
  • liquefies lijenost.
  • propisati prije i poslije cijepljenja (osobito s DTP, ospice, poliomijelitis) kako bi se smanjio rizik od štetnih učinaka cijepljenja na djetetovo tijelo;
  • s tendencijom na alergije, ako je neizbježna interakcija s poticajem.

Kako bih trebao uzimati antihistamin?

Glavna stvar pri prijemu antihistaminika - ispravno slijedite preporuke liječnika kako ne biste naškodili djetetovom tijelu (osobito do godinu dana). Iako se droga smatra najboljim od predstavnika skupine lijekova, njegova pogrešna uporaba uzrokuje nuspojave kod djece.

Upute za uporabu i doziranje

Predstavljene verzije lijeka se uzimaju oralno, s lijekom koji je potreban za puno vode za bržu apsorpciju. Ovisno o težini bolesti i dobi pacijenta, dnevna doza lijeka može se povećati u dogovoru s djetetovim liječnikom. U normalnim slučajevima, Zirtek se preporučuje za liječenje djece slijedeći upute:

Ispunjavanje ispravne doze je glavno pravilo kod uzimanja antihistaminskih pripravaka. U rijetkim slučajevima moguće je predoziranje. Simptomi opijanja su: labav stolica, svrbež, vrtoglavica, drhtavica, letargija i opća slabost. Ako smatrate da je doza lijeka bila prekoračena, odmah operite želudac i uzmite apsorpciju (na primjer, aktivni ugljen ili Polysorb).

Značajke upotrebe za bebe

Pod određenim okolnostima, liječnici propisuju Zirtek kapi za djecu od rođenja. Za malu djecu, droga kaplje u nos (1 kap po danu). Nakon prve uporabe, provjerite u normalnoj reakciji tijela na tvar. To negativno utječe na središnji živčani sustav i može izazvati zaustavljanje disanja, stoga trebate periodički provjeravati brzinu otkucaja srca.

Za bebe (do 6 mjeseci), kapi se najbolje razrjeđuju u majčinom mlijeku ili smjesi. Potrebna količina lijeka je razrijeđena u 5 ml. tekućine i u tom obliku daju dijete, a zatim nastavi uobičajeno hranjenje. Kako bi se izbjegla pojava nuspojava, dnevna doza je podijeljena u dvije doze s učestalošću od 1 puta / 12 sati. Stoga se koncentracija lijeka u krvi neće promijeniti.

Uzmi prije jela ili poslije?

Lijek se može uzeti u bilo koje doba, bez obzira na unos hrane. U potpunosti se apsorbira, ali ako želite dobiti brz rezultat, trebate piti antihistamine na prazan želudac (pola sata prije obroka). Kod liječenja tijekom tečaja, vrijeme uporabe droga ne utječe na njezin pozitivni učinak. Jedina preporuka je da piti kapljice bolje u "čistom obliku", ali se mogu miješati s mlijekom ili vodom.

Uzmi Zitrek bolje na prazan trbuh pola sata prije jela

Koliko dugo se lijek može uzeti djeci?

Koliko dana dijete može dati kapi / pilule, savjetuje pedijatra, na temelju procjene težine patologije i pojedinih osobina tijela. Prijem može biti jednokratni, propisani tečaj ili zajedno s drugim lijekovima. Ne možete samostalno povećati trajanje liječenja i dati djetetu lijek davno, sve akcije za provedbu terapije moraju se dogovarati s pedijatrom.

Kontraindikacije i nuspojave

Kao i kod bilo kojeg lijeka, lijek Zirtek ima brojne kontraindikacije. Ako dijete ima preosjetljivost na komponente, njegova uporaba strogo je zabranjena. Osim toga, sljedeće patologije također isključuju mogućnost korištenja lijekova:

  • netolerancije ili nedostatka laktoze;
  • neispravnosti u apsorpciji monosaharida u probavnom traktu;
  • preuranjenost s distrofijom (nedostatak tjelesne težine);
  • ozbiljna bubrežna bolest.

Nuspojave se rijetko pojavljuju, uglavnom se droga dobro podnosi u bilo kojoj dobi. Nuspojave se manifestira u obliku sljedećih simptoma: pospanost, ometanjem pažnje ili umor, rinitisa, alergijskih reakcija kože (urtikarija, svrbež, bolno mokrenje).

Kako mogu zamijeniti Zirtek?

Prema njihovom sastavu, kapi Zirtek su najučinkovitiji za bilo koju vrstu alergije.

Njeni analozi se mogu nazvati Fenistil, Suprastin i Zodak. Svaki od njih je sličan antihistaminskom učinku, a u njihovim sastavnim komponentama gotovo su identični. Razlika u proizvođaču lijeka i trošak.

Tablete Erius imaju isti spektar djelovanja, ali su stvorene na osnovi desloratadina. To određuje visoku kvalitetu antihistaminika u borbi protiv čak teškim alergijskim napadima.

Zirtek kapi za djecu: upute za uporabu

Danas se u liječenju alergija kod djece koristi učinkovita antihistaminika druge generacije. Ovi lijekovi uključuju Zirtek. Jedan od oblika ovog lijeka su kapljice koje se unose unutra. Je li moguće davati djeci od rođenja i koje su značajke droga trebali uzeti u obzir pri primjeni u djetinjstvu?

Oblik izdavanja

Zirtek kapi su bezbojna tekućina koja miriše s octenom kiselinom. Lijek je čist i ne sadrži nikakve suspenzije. Prodaje se u tamnim staklene boce s poklopcem od polietilena (dropper). Na naslovnici nalazi se slika kako ispravno otvoriti kapljice. Jedna bočica može sadržavati 10 ili 20 ml lijeka.

Uz kapljice, lijek se oslobađa i u tabletama koje imaju membranu od bijele boje. Drugi oblici, na primjer, sirup ili ampule za injekcije, nisu proizvedeni.

struktura

Glavni sastojak, zbog kojeg kapi imaju antialergijski učinak, je cetirizin. To je predstavljeno dihidrokloridom i sadržano je u jednom mililitru lijeka u količini od 10 mg. Osim toga, lijek uključuje propilen glikol, pročišćenu vodu i propil parabenzen, kao i metilparabenzen. Čak iu sastavu ove tekućine nalazi se octena kiselina, Na acetat, glicerol i Na saharinat.

Načelo rada

Cetirizin u kapljicama utječe na receptore osjetljive na histamin (Hl receptore). Zbog njihove blokade, lijek pomaže kod alergijske reakcije u najranijoj fazi razvoja, olakšavajući tijek alergijske reakcije, uklanjajući napuhivanje i svrbež. Osim toga, lijek je u stanju spriječiti pojavu reakcije na alergen.

Uzimanje takvih kapi kod pacijenata s "kasnim" stadijem alergije također ima terapeutski učinak, budući da cetirizin može:

  • Za sprečavanje oslobađanja upalnih medijatora.
  • Smanjite propusnost kapilara.
  • Spriječiti kretanje takvih krvnih stanica, kao bazofila, neutrofila i eozinofila.
  • Stabilizirajte membranske membrane u mastocitima.
  • Eliminirajte grčeve glatkih mišića.
  • Spriječiti razvoj alergije na hlađenje.

S blagom bronhijalnom astmom, kapi s cetirizinom pomažu da se riješe bronhokonstrikcije. Međutim, u dozama preporučenim uputama, lijek ne izaziva sedativni učinak. Učinak nakon uzimanja kapljica počinje se pojavljivati ​​nakon 20-60 minuta i traje duže od jednog dana. Kada je lijek otkazan, njegov učinak traje do tri dana.

svjedočenje

Lijek je tražen kad:

  • Sezonski ili tijekom cijele godine alergijski rinitis, koji se očituje ispuštanjem iz nosa, kihanjem, svrbežom u nosu, nazalnim zagušenjima.
  • Alergijski konjuktivitis, čiji simptomi su crvenilo konjunktive, osjećaj svrbeža u očima i suzenje.
  • Alergije na hranu.
  • Peludna groznica.
  • Urtikarija.
  • Atopijski dermatitis i drugi alergijski dermatoze, koji se manifestiraju osipom i svrbežom.
  • Alergijski kašalj.
  • Ljekovite alergije.

Koliko je dobi dopušteno?

Zirtek u kapi se ne preporuča za liječenje djece mlađe od 6 mjeseci, Budući da sigurnost i učinkovitost takvih lijekova u dojenčadi ove dobi nije dokazana. Za djecu do jedne godine, lijek treba davati s oprezom., jer to smanjuje središnji živčani sustav.

Posebnu pažnju treba dati kapi, ako je dijete došlo na vidjelo apneja za vrijeme spavanja, dob majke manje od 19 godina, trudna zlostavljali pušenje beba rođena prerano, ili poduzeti druge lijekove s depresivno učinak na živčani sustav.

kontraindikacije

Liječenje kapanjem nije preporučljivo ako:

  • Dijete nema intoleranciju na cetirizin ili druge sastojke otopine.
  • Analize su pokazale ozbiljnu neuspjeh bubrega kod malog pacijenta.

Korištenje lijeka također treba biti oprezno u slučaju epilepsije, rizik od zadržavanja mokraće i povećane konvulzivne pripravnosti.

Nuspojave

Uzimanje kapi može izazvati pojavu:

  • Glavobolje.
  • Suha usta.
  • Pospanost.
  • Maladije i slabosti.
  • Uzbuđena država.
  • Bol u abdomenu.
  • Vrtoglavica.
  • Mučnina.
  • Brzo zamor.
  • Parestezija.
  • Tekuća stolica.
  • Trbuh nos.
  • Faringitis.
  • Izlječenje na koži.

U rijetkim slučajevima, liječenje simptoma kao što su alergije, grčevi, agresije, edem, halucinacija, problema sa spavanjem, amnezije, tahikardija, debljanje, povećana aktivnost jetrenih enzima. Vrlo rijetko lijek uzrokuje anafilaktičku reakciju, nesvjesticu, poremećaje okusa, tremor, probleme s vidom, poremećaj urina, niži broj trombocita, angioedem.

Upute za uporabu

Način primjene

  • Lijek se može kapati u žlicu i odmah progutati u razrijeđenom obliku ili piti razrijedenom vodom. Kad se razrijedite, uzmite takvu količinu vode koju dijete može odmah progutati. Kad kapi razrjeđuju vodom, odmah ih trebaju piti. Skladištenje u razrijeđenom obliku nije preporučljivo.
  • Apsorpcija cetirizina pod utjecajem hrane usporava malo, stoga je najbolje uzimati lijek sat vremena nakon jela ili prije jela u 1 sat.
  • Za liječenje bebe dopušteno je miješati pripravak s mješavinom ili ljudskim mlijekom. U ovom slučaju, lijek se daje prije hranjenja.
  • Kakvo trajanje će biti tijek liječenja s kapljicama određenim pojedinačno, ovisno o manifestacijama alergije i pacijentovoj reakciji na terapiju. Često se lijek propisuje 7-10 dana. Prilagođavanje ovakvom lijeku se ne razvija, ali ako se to traži dulje vrijeme, kapi su propisani tečajima za 3 tjedna s pauzom od 1 tjedna.

doza

  • Jedna doza lijeka za dijete od 6 mjeseci do 6 godina je 5 kapi, što odgovara 2,5 mg cetirizina.
  • Bebe mlađe od jedne godine lijeka daju se samo jednom dnevno.
  • U dobi od 1 godine do 2 godine, lijek je prihvatljiv za uzimanje 1 i 2 puta dnevno.
  • Za dijete u dobi od 2-6 godina lijek propisuje dva puta ili povećava dozu jedne doze do 10 kapi (5 mg cetirizina) i daje se jednom dnevno.
  • Ako dijete ima 6 godina, terapija započinje doza od 10 kapi po prijemu, a često je to dovoljno za postizanje terapeutskog učinka. Ako je učinak lijeka slab, dozu se može udvostručiti i dati malim pacijentima jednom dnevno 20 kapi. Ova količina lijeka je maksimalna dnevna doza. Osim toga, u dobi od 6 godina i starijim, kape možete zamijeniti tabletnim oblikom lijeka.
  • Uz zatajenje bubrega, trebate znati težinu bebe i odrediti klirens kreatinina, a zatim prilagoditi dozu.

predozirati

Nepotrebno visoke doze kapi izaziva vrtoglavicu, slabost, osjećaj, tjeskoba, pospanost, glavobolja, umor, proljev, ubrzani puls, zbunjenost, drhtanje udova, urinarne retencije i druge simptome pogoršanja. Neposredno nakon predoziranja preporučuje se izazivanje povraćanja ili isprati želudac, a zatim dati djetetu aktivirani ugljen i propisati suptilan tretman.

Interakcija s drugim lijekovima

Kapi sadrže cetirizin, može se koristiti u kombinaciji s mnogim drugim lijekovima, uključujući ketokonazol, azitromicin, diazepam, cimetidin, i druge droge, kao što je spomenuto u komentaru na drogu.

Uvjeti prodaje

Zyrtec u obliku kapi može se kupiti u ljekarni bez recepta. Prosječna cijena od 10 ml lijeka varira od 300 do 400 rubalja.

Uvjeti skladištenja

Bocu s kapljicama treba držati na mjestu gdje malo dijete ne može doći. Optimalna temperatura spremanja je do 25 stupnjeva Celzijusa. Rok trajanja lijeka je 5 godina.

Recenzije

O korištenju Zirtekove kapi u svojoj djeci, mnogi roditelji dobro reagiraju, napominjemo da takav lijek uzrokuje dobar i trajan učinak, pomažući kod alergija. Prednosti pripravka također se nazivaju odsutnost boja u sastavu boja i pogodnost doziranja.

Nedostatci sredstava uključuju visoki trošak, neugodan okus i pojavu negativnih popratnih reakcija. Prema mamama, najčešći od njih su proljev, umor, pospanost i curenje nosa.

analoga

Zamjena kapi Zirtek mogu biti drugi lijekovi koji se temelje na cetirizinu:

  • Sabor. Takve kapljice propisane su za djecu stariju od godinu dana, a tabletni oblik propisan je od šest godina.
  • Zodak. Lijek se ispušta u kapi (koristi se kod djece starijih od 1 godine) i tableta (propisano za djecu stariju od 6 godina). Zodak se također proizvodi u obliku bananskog sirupa, propisane za djecu od 2 godine i više.
  • Tsetrin. Ovaj lijek prikazan je kapima i voćnim sirupom, kao i obloženim tabletama. U kapi se primjenjuje od 6 mjeseci, sirup se propisuje od dobi od 2 godine, a tableta se daje djeci starijoj od 6 godina.
  • Tsetirinaks. Takav lijek u tabletama propisan je za djecu s alergijom u dobi od 6 i više godina.
  • Cetirizin HEXAL. Ovaj lijek proizvodi se u kapi (koristi se od 1 godine) i tablete (propisane od 6 godina starosti).
  • Letizen. Ovaj lijek, proizveden u tabletama, korišten je u pedijatriji od dobi od šest godina.
  • Cetirizinski-Teva. Takav tabletni antialergijski lijek propisan je za bolesnike starije od 6 godina.

Osim toga, liječnik može propisati kao zamjena za druge učinkovite u alergiju lijekova, kao što su Fenistil, Suprastin, Tavegil, Lordestin, claritin i drugim preparatima.

Zirtek: doziranje lijeka za djecu i odrasle

Lijek Zirtek proizveden je u Belgiji, farmaceutskoj tvrtki USB. Za odrasle i djecu čija starost prelazi 6 godina, Zirtek se koristi u tabletama. To je prikladnije za bebe od 6 mjeseci i do 6 godina kako bi se lijek u kapi. U oba slučaja, dozu Zirteka određuje liječnik i ne može se izuzetno prekoračiti.

Treba imati na umu da Zirtek ne liječi samu alergiju, već samo sprječava njegove akutne manifestacije, omekšava i olakšava tijek bolesti.

Djelatna tvar lijeka je Cetirizin, koji ima izražen antialergijski učinak i nema nedostatke prethodno korištenih lijekova. Cetirizin ne dovodi do ovisnosti, ne uzrokuje depresiju živčanog sustava, a ne prečesto uzrokuje nuspojave.

Upozorenja za uporabu

Zirtek je pokazao učinkovitost u različitim slučajevima alergijske reakcije tijela. Posebno se koristi u sljedećim oblicima alergije:

  • Pollinoza (alergija na peludne zrnce nekih biljnih vrsta);
  • alergijski rinitis i konjuktivitis, sezonski i tijekom cijele godine;
  • angioedem;
  • alergijski dermatoze, uključujući atopijski dermatitis, urtikariju, osip raznih vrsta.

Doziranje lijeka Zirtek

Zirtek se uzima usmeno prema unutra.

Odrasli mogu trajati do 10 mg dnevno (1 tableta). Ova količina odgovara 20 kapi lijeka u tekućem obliku.

Doziranje za djecu čija je dob za više od 6 godina podrazumijeva jednaku količinu, ali je dnevni iznos podijeljen u dvije doze od 5 mg ili 10 kapi.

Čini se da je dijete dovoljno da uzme lijek da bi dobio terapijski učinak. Zirtek se bolje uzima za noć, iako nema mirni učinak.

Djeca od 2 do 6 godina daju 5 mg u tabletama ili 10 kapi jednom dnevno, ili podijeli taj iznos u dvije obroke od 2,5 mg dva puta dnevno. Djeca od 1-2 godina mogu se davati 2,5 mg jednom ili dva puta dnevno. Najmanja djeca starija od 6-12 mjeseci mogu dati najviše 2,5 mg Zirteka dnevno.

Dojenje, od rođenja do šest mjeseci, Zirtek nije propisano za liječenje. U svakom slučaju, uputa ne sadrži za to. Neki pedijatri preporučuju uporabu Zirteka za bebe od 0 do 6 mjeseci. U tom slučaju, doziranje se smanjuje, ali rizik uporabe lijeka u takvim malim pacijentima treba pažljivo izvagati na ljestvici zdravog razuma. Pogotovo u slučajevima kada dijete ima oštećenje funkcije bubrega ili jetre.

Lijek počinje djelovati ubrzo nakon uzimanja. Kod osoba osjetljivih na lijek, učinak počinje osjećati nakon 20-30 minuta, a ostatak - za 1-3 sata, i traje od 20 do 26 sati.

Izračunavanje doze za odrasle osobe s otkazivanjem bubrega

Za izračunavanje dopuštenih doza lijekova za odrasle pacijente s dijagnozom "zatajenja bubrega" potrebno je definirati klirens kreatinina (CC). Ocjena QC izračunava se sljedećom formulom (za muškarce):

Za ženske pacijente, rezultat izračuna množi se s 0,85.

Dopuštena dnevna doza određena je tablicom:

Simptomi predoziranja lijekom

Nema lijekova koji bi bili apsolutno sigurni. Prekoračenje preporučene doze ispunjava neugodne i čak opasne posljedice. Predoziranje lijekova posebno je opasno za djecu.

Moguća manifestacija sljedećih simptoma predoziranja:

  • pospanost, konfuzija, zbunjenost;
  • vrtoglavica, opće slabosti, slabosti, umora;
  • poremećaja crijeva, poremećaji bubrega, poremećaji srčanog ritma.

Ti simptomi mogu nastati nakon uzimanja više od 50 mg lijeka jednom.

Za liječenje je potrebno isprati želudac, dati pacijentu enterosorbents, i provesti terapiju održavanja. Hemodializa s predoziranjem cetirizina ne daje učinak, nema specifičnog protuotrova.

kontraindikacije

  • Trudnoća i dojenje;
  • netolerancija na galaktozu;
  • Nedostatak laktaze;
  • individualna netolerancija na određene komponente uključene u lijek;
  • teškom zatajenju bubrega.

Autor članka: Lada Rodionova

Zirtek - upute za korištenje kapljica i tableta za djecu

Prije 6 mjeseci 12 mjeseci

Jedan od antihistamina, koji se aktivno koristi u pedijatrijskoj praksi, je Zirtek. Međutim, niti jedan lijek ne može biti univerzalan. Zato je tako važno razumjeti kako ispravno primijeniti Zirtekove kapljice djeci. Naći ćete upute za upotrebu, indikacije, ograničenja, nuspojave, moguće pogreške.

Lijek Zirtek, koji je predstavnik nove (prema nekim informacijama - II) generaciji antihistaminika, na farmakološkom tržištu dugo - više od 30 godina.

Službene stranice lijeka - zirtec.rf

Proizvodna tvrtka je UBC (Belgija).

Resurs ruskog jezika tvrtke je ucbrussia.ru.

Zirtek kapi za djecu pokazali su se kao jedan od najučinkovitijih sredstava, poput tableta. Lijek se uspješno suočava s različitim alergijskim simptomima, no moguće je postići posebno izražen rezultat u složenoj terapiji u kombinaciji s pripremama drugih skupina.

U većoj mjeri ta je izjava relevantna u liječenju bronhijalne astme. Nekoliko je studija pokazalo da Zirtekovo uključivanje u terapiju ove bolesti donosi znatno olakšanje simptomima potonjeg. Osim toga, lijek se koristi u liječenju virusnih infekcija (na primjer, Epstein-Barr virusom ili veslima), kao i za simptomatsko liječenje pruritusa i upale na koži različitih geneza.

Međutim, bez obzira koliko opsežan popis korisnih svojstava lijeka, to se ne može dati djeci bez propisivanja liječnika. Unatoč činjenici da negativan utjecaj na dijete u bilo kojoj studiji nije otkriven, lijek treba koristiti samo nakon pregleda i strogo prema indikacijama.

Farmakološko djelovanje

Zirtek je antihistamin koji blokira Hl receptore histamina. Kao rezultat toga, ova biološki aktivna tvar ne može djelovati na tkiva i organe, pa se simptomi alergije ne razvijaju.

Lijek promiče brzu obnovu vaskularnih zidova, što smanjuje njihovu propusnost i smanjuje edem i svrbež, a također pozitivno utječe na antioksidacijski sustav tijela.

Oba kapi i tablete Zirtek imaju visoku biodostupnost. To znači da se gotovo potpuno apsorbiraju iz gastrointestinalnog trakta. Maksimalna koncentracija u krvi lijeka bilo kojeg oblika doseže 60 ± 30 minuta, međutim, prema procjenama liječnika alergije i liječnika, počinje djelovati za 20 minuta.

Lijek izlučuje bubrege. Poluživot djece je:

  • od šest mjeseci do dvije godine - tri sata;
  • od 2 do 6 godina - pet sati;
  • od 6 do 12 godina - šest sati.

Sastav i oblik otpuštanja

Na ruskom tržištu postoje dva oblika lijekova - kapi i tablete. Aktivna tvar u oba slučaja je cetirizin. Razlika je samo u pomoćnim komponentama.

Pozornost u sastavu octene kiseline. To objašnjava specifičan miris lijeka. Međutim, ova komponenta ne nosi nikakvu opasnost.

Štetna koncentracija octene kiseline je 30%, au ovoj pripravi je oko 0.08% u 1 ml, tj. manje od 1% ukupnog volumena lijeka.

Sve dodatne komponente čine oblik i nisu značajne.

U nekim izvorima se mogu naći reference na sirup ili kapsule Zirtek, ali do danas u Rusiji takvi oblici otpuštanja lijeka nisu registrirani i nisu se prodavali.

Upozorenja za uporabu

Kao što je već spomenuto, spektar lijeka je vrlo širok. Za Zirtek, upute za uporabu za djecu ukazuju samo na alergijske bolesti kao indikacije.

U stvarnosti, Zirtek su imenovali liječnici mnogo češće.

U infektivnoj prirodi patologije

  • pomaže ukloniti upalu,
  • donekle smanjuje intenzitet rinoreje.

Osim toga, ona je u stanju poboljšati učinak mucolitičkih sredstava, pomalo olakšavajući odstupanje sluzi.

  • Uklanja upalu kože, oticanje potkožnog masnog tkiva,
  • Može eliminirati osip, uklj. Vlaženje, smanjiti intenzitet peeling kože i iritacije.

Budući da alergija na hranu ne utječe na simptome gastrointestinalnog trakta, dobro se suzbija s pojavama kože.

Atopijski dermatitis treba davati isključivo u složenom liječenju zajedno s upotrebom glukokortikosteroida.

  • Lijek pomaže ukloniti svrbež i upalu, naročito kod upalnih bolesti kože.

Njezina upotreba, naravno, ne ukida osnovnu terapiju, posebno upotrebu antivirusnih sredstava ili antibiotika, ali uvelike olakšava tijek bolesti.

Lijek se propisuje u slučaju da je reakcija alergijskog djeteta na jedan ili drugi jaki alergen nepoznat, a kontakt s njim je neizbježan. Na primjer: moguće je preporučiti lijek za malu djecu sklona alergijama prilikom posjete kontaktnim zoološkim vrtovima, rasadnicima mačaka ili izložbama u kojima je koncentracija alergena vrlo visoka.

Osim toga, kao preventivna mjera, antihistaminici su propisani prije i poslije cijepljenja. Gotovo obvezni antihistaminici se koriste prije DTP cjepiva, poliomijelitisa i ospica, jer su vrlo imunogeni i visoko alergeni.

Upute za uporabu Zirteka za djecu

Doziranje za djecu je vrlo osjetljiva stvar, bez obzira na prirodu. Važno je ne naškoditi djetetovom tijelu, ne izazivati ​​opijenost, alergije ili ovisnost.

Zirteka je značajna prednost u tome što ne uzrokuje ovisnost ili povećanu toleranciju.

Kako bi lijek nastavio glatko, bez nuspojava, predoziranja i drugih problema, potrebno je točno slijediti upute i znati dati lijek djetetu i na kojoj dozi.

Kako uzeti Zirtek, koliko kapi treba djetetu dati za postizanje učinka? Doza ovisi o dobi:

Zirtek za bebe

Pedijatrijska alergija je česta pojava koja se često javlja u bolesnika mlađoj od jedne godine života. Alergijska reakcija očituje osip na koži, kihanje, suzenje, oticanje itd. Za zaustavljanje takvih simptoma koriste se posebni lijekovi.

Zirtek je antihistaminski lijek druge generacije koji blokira histaminske receptore. Lijek ima antipruritic, protuupalni i anti-exsudative učinak.

Roditelji su zainteresirani za pitanje je li moguće davati antialergijski lijek dojenčadi. Zirtek se koristi za uklanjanje alergijskih manifestacija u novorođenčadi, a glavna stvar je promatrati dozu.

Zirtek kapi: osnovne informacije

Zirtek za novorođenčad oslobađaju se u obliku kapi. U izgledu - to je bezbojna tekućina s okusom octa. Lijek se pakira u boce-kapaljke izrađene od stakla, volumen od kojih je 10 i 20 ml.

Sastojci oralnih kapi:

  • cetirizin dihidroklorid;
  • metilparabenzol;
  • propil parabenzen;
  • aditiv hrane E1520;
  • konzervans E262;
  • glicerol;
  • bezvodna octena kiselina;
  • zaslađivač E954;
  • destilirana voda.

Cetirizin je kompetitivni histaminski antagonist (posrednik alergijskih reakcija). Glavna komponenta inhibira Hl-receptore, kao posljedica toga, zaustavlja razvoj i smanjuje alergijske manifestacije.

Tako, cetirizin pokazuje slijedeće djelovanje:

  • uklanja svrbež;
  • smanjuje volumen tekućine koja se otpušta u tkivo iz krvnih žila tijekom upalnih reakcija;
  • inhibira brzinu kretanja krvnih stanica koje sudjeluju u alergijskoj reakciji (eozinofili, neutrofili itd.);
  • stabilizira membrane mastocita;
  • smanjuje propusnost kapilara;
  • opušta glatke mišiće;
  • sprječava natečenost mekih tkiva;
  • uklanja osip na koži, koji se pojavljuje kao odgovor na utjecaj alergena;
  • smanjuje ozbiljnost histamin inducirane bronhokonstrikcije u astmi.

Nakon što se lijek brzo apsorbira u zidove crijeva i prodire u krv. Terapijski učinak s alergijom se opaža nakon 20 minuta - 1 sat i traje više od 24 sata. Dio lijeka se izlučuje kroz urinarni trakt s urinom.

Kao što kaže instrukcija, Zirtek je propisana dojenčadi u sljedećim slučajevima:

  • Ratna groznica.
  • Rinitis je alergičan u sezoni cvjetanja ili tijekom cijele godine.
  • Alergijska upala konjunktivne membrane očiju.
  • Rhinoconjunctivitis alergijske geneze.
  • Angioedem.
  • Alergijske bolesti kože, koje su popraćene osipa, svrbeža, oteklina (npr. Atopijski dermatitis).
  • Alergija na hranu koja se manifestira s urtikarijom, angioedemom, gušenjem.

Zirtek pomaže eliminirati alergijsku reakciju, ali prije korištenja lijekova za liječenje bebe morate dobiti dozvolu liječnika.

Primjena i doziranje

Često roditelji ne znaju koliko kapi lijeka daju dijete. Pri izračunavanju doze lijeka uzima se u obzir starost pacijenta, stanje organizma. U svakom slučaju, takvu odluku donosi liječnik.

Dnevna doza Zirtek za djecu:

  • 6 mjeseci - 1 godina - 5 kapi;
  • 1 - 2 godine - 5 kapi jednom ili dvaput;
  • 2 - 6 godina - 10 kapi jednom ili dvaput.

Doziranje Zirtek kapi za bolesnike od 6 godina i odraslih - od 10 do 20 kapi. Ponekad majke ne znaju dati lijek za dojenčad. Da biste to učinili, pravilnu količinu lijeka treba se sipati u žlicu, razrijediti vodom i dati djeci, ako je potrebno. Za novorođenče, do 12 mjeseci starosti, Zirtek se koristi kao nazalni kap. Zbog toga lijek treba kapati u svaki nosni kanal (prethodno očistiti).

Termin liječenja određuje alergičar, ali se lijek obično zaustavlja nakon nestanka simptoma. Samopomoć lijeka dopušteno je u hitnim slučajevima za brzo ublažavanje simptoma alergije. Međutim, nakon toga dijete treba odnijeti liječniku.

mjere opreza

  • Funkcionalno otkazivanje bubrega.
  • Dojenčad mlađe od 6 mjeseci.
  • Trudnice i dojilje.
  • Kada je alergičan na komponente lijeka.

Pod kontrolom liječnika, lijek se koristi bolesnicima s kroničnim funkcionalnim zatajivanjem bubrega (faza 2), s predispozicijom za ishuriju (odgođeno pražnjenje mokraćnog mjehura). To ograničenje odnosi se na starije pacijente, kao i na pacijente s epileptičkim napadajima.

Većina pacijenata obično podnosi antihistamin. No, pri nerazumnom višku doze ili prisutnosti kontraindikacija postoje sljedeće negativne reakcije:

  • osip na koži, svrbež, osip kože, Quincke edem, anafilaksija (s preosjetljivosti);
  • vizualni poremećaji, lažna kratkovidnost, nehotični oscilirajući pokreti očne jabučice;
  • dobitak težine;
  • upala ždrijela ili nosne sluznice;
  • povećanje broja otkucaja srca;
  • smanjenje koncentracije trombocita u krvnom serumu;
  • disurije, enureze (urinarna inkontinencija);
  • kserostomija (sušenje usne sluznice), mučnina, proljev, nelagoda u abdomenu, poremećaj jetre (povećana koncentracija transaminaza, bilirubin, itd.);
  • bol u glavi, vrtoglavica, umor, razdražljivost, poremećaji spavanja, prisilne kontrakcije mišića, stresni uvjeti.
  • poremećaji svijesti;
  • pospanost;
  • drhtanje udova;
  • povećanje broja otkucaja srca;
  • anksioznost;
  • prekomjerno mirno;
  • povećano umor;
  • proljev;
  • odgođeno pražnjenje mjehura;
  • glavobolja.

Ako se takvi simptomi pojave, prestanite davati djetetu lijek i odnesite ga u bolnicu. Liječnik će, po potrebi, prati želudac i imenovati enterosorbente. Nema specifičnog protuotrova, zbog čega se obavlja samo simptomatska terapija.

Zirtek smanjuje koncentraciju pažnje i usporava reakciju. Lijek se ne preporuča za djecu mlađu od godinu dana koji su u opasnosti od iznenadne smrti (apneja za vrijeme spavanja, majke pušenja, djeca rođena prije 37 tjedana itd.).

Slični lijekovi

U nazočnosti kontraindikacija, lijek je zamijenjen s antihistaminicima sličnog sastava ili djelovanja.

Analitičari tvrtke Zirtek na osnovnoj tvari:

Zirtek može biti zamijenjen lijekovima s drugim aktivnim sastojkom, ali s sličnim načelom djelovanja posjeduje:

Slični pripravci se oslobađaju u obliku tableta, sirupa, kapi, masti (s vanjskim alergijskim reakcijama). Ti lijekovi su jeftinije od Zirtek, ali potonji imaju veće stope biodostupnosti i brzine apsorpcije.

Osim toga, Zirtek je često podvrgnut medicinskim istraživanjima, što ukazuje da je lijek sigurniji za bolesnike mlađe dobi.

Claritin je antihistaminski lijek iz treće generacije. Ovaj lijek djelotvorniji je i rjeđe pokazuje bočne reakcije. Claritin i Zirtek imaju različite osnovne sastavnice, pa stoga odluku o imenovanju donosi alergolog.

Prilikom odabira - Zirtek ili Fenistil, oslonite se na informacije o drogama i mišljenju stručnjaka. Fenistil pripada lijekovima iz prve generacije, što često izaziva negativne reakcije, ali lijek pokazuje brži terapeutski učinak. Više informacija o lijeku možete pročitati na http://vskormi.ru/children/fenistil-dlya-detej-do-goda/.

Dakle, Zirtek je sigurniji alat koji se može koristiti samostalno (u slučaju nužde). Fenistil se koristi samo pod nadzorom liječnika da se nosi s teškim alergijskim reakcijama.

Zodak ima viši indeks bioraspoloživosti od Zirteka, ali je sporiji da se eliminira. Prva droga košta manje, ali drugi ima manji popis kontraindikacija.

Dakle, Zirtek za dojenčad i stariju djecu je učinkovit, ali relativno siguran lijek. Antihistamin se može dati samome djetetu u hitnoj situaciji, ali se trebate posavjetovati s liječnikom. Da bi se izbjegle negativne reakcije, roditelji bi trebali biti u skladu s doziranjem i drugim preporukama liječnika o pitanju uzimanja lijeka.