Search

Zirtek kapi: upute za uporabu

Zirtek je izvorni antihistamin, jedan od trgovačkih imena cetirizina.

Neke klasifikacije upućuju na drugu generaciju antihistaminika, ali prema mišljenju većine istraživača i njegovih farmakoloških svojstava, lijek pripada trećoj generaciji.

Na ovoj stranici naći ćete sve informacije o Zirteku: potpuna uputa o primjeni ovog lijeka, prosječne cijene u ljekarnama, potpune i nepotpune analize lijeka, kao i izjave ljudi koji su već koristili Zirtekove kapljice. Želite li ostaviti svoje mišljenje? Napišite komentare.

Klinička i farmakološka skupina

Blokator histaminskih Hl receptora. Antialergijski lijek.

Uvjeti za dopust iz ljekarni

Otpušten bez liječničkog recepta.

Koliko su Zyrtec kapi? Prosječna cijena u ljekarnama iznosi 360 rubalja.

Oblik izdavanja i sastav

Lijek je dostupan u dva farmakološka oblika:

  1. Zirtek kapi. Izvana je bistra tekućina bez boje. Karakterističan miris octene kiseline. Tekućina se izlije u 10 ili 20 ml u bocama tamnog stakla, čvrsto u ukupnoj masi. U pakiranju kartona, pored boce, stavlja se kapica za dropping.
  2. Tablete prekrivene poklopcem. To su bijele, duguljaste tablete s konveksnim površinama, s rizikom na jednoj strani i ugravirane slovom "Y" s obje strane rizika. U blister se stavljaju 7 ili 10 tableta, jedan blister (7 ili 10 tableta) ili dva blistera (10 tableta).

Aktivna tvar - cetirizin dihidroklorid:

  • 1 tableta - 10 mg;
  • 1 ml kapi - 10 mg.

Ekscipijente Tablete: koloidni silicijev dioksid, laktoza monohidrat, magnezijev stearat, mikrokristalna celuloza, Opadry Y-1-7000 (titanov dioksid (P171), Hipromeloza (E464), makrogol 400).

Pomoćne tvari kapi: metilparabenzol, propilparabenzol, propilen glikol, natrijev acetat, glicerol, ledena octena kiselina, natrijev saharin, pročišćenu vodu.

Farmakološki učinak

Zirtek je antialergijski lijek. Blokator histaminskih Hl receptora, kompetitivni histaminski antagonist, metabolit hidroksizina. Sprječava razvoj i olakšava tijek alergijskih reakcija, ima antipruritic i antiexudative djelovanje.

Gistaminozavisimuyu utječe rani stadij alergijskih reakcija ograničava oslobađanje upalnih posrednika u kasnoj fazi alergijske reakcije, smanjuje migraciju eozinofila, neutrofila i bazofila, mastocita membrane za stabiliziranje. Smanjuje propusnost kapilara, sprječava razvoj edema tkiva, uklanja grčeve glatke mišiće, također Zirtek. Upute za uporabu ukazuju da lijek uklanja reakciju kože na primjenu histaminskih, specifičnih alergena, kao i hlađenje (s "hladnom" urtikarijom). Smanjuje bronhokonstrikciju induciranu histaminom u bronhijalnoj astmi blage tijeka.

Gotovo nema antikolinergičkog i antiserotonskog djelovanja. U terapeutskim dozama praktički nema sedativni učinak. Nakon jedne doze cetirizina u dozi od 10 mg početka učinka se može uočiti nakon 20 minuta (50% pacijenata) i 60 min (95% pacijenata), učinak traje više od 24 sata. U pozadini tijekom tolerancije liječenje cetirizina antihistaminskog djelovanja ne razvije. Nakon prestanka liječenja učinak traje do 3 dana.

Upozorenja za uporabu

Zirtek se preporučuje za liječenje sezonskog i cjelogodišnjeg alergijskog rinitisa i konjuktivitisa, alergijskog dermatitisa, idiopatske i kronične urtikarije, angioedema.

Korištenje Zirteka je indicirano za dermatoze koji se javljaju kod osipa i svrbeža, peludne groznice, bronhijalne astme, alergijskih nosa, kihanja, suzenja.

Lijek u obliku kapi može se primijeniti kod odraslih i djece starijih od 6 mjeseci.

kontraindikacije

Apsolutne kontraindikacije za primanje tableta Zirtek su takva patološka i fiziološka stanja tijela:

  1. Trudnoća i dojenje;
  2. Djeca do 6 mjeseci - za kapljice, do 6 godina - za tablete;
  3. Završni stupanj zatajenja bubrega (razina kreatinina manja od 10 ml / min);
  4. Nedostatak laktaze, nasljedna netolerancija na galaktozu, sindrom glukoza-galaktoza malabsorpcije;
  5. Povećana je individualna osjetljivost na lijek ili hidroksizin.

Mjere Zirtek tablete se koriste kod otkazivanja bubrega umjereno u starijih osoba, kod osoba s epilepsijom popratna prisutnosti (oštećenja središnjeg živčanog sustava koja je popraćena povremenim napada konvulzije).

Prije početka lijeka važno je osigurati da nema nikakvih kontraindikacija za njegovu upotrebu.

Primjena u trudnoći i laktaciji

Tijekom trudnoće i tijekom dojenja, lijek se ne preporučuje, osim ako prednosti njegove uporabe ne prelaze rizik. Nema podataka o tome ima li negativan učinak na fetus, ali iz sigurnosnih razloga, žene to nisu propisane. Osim toga, ona može prodrijeti u majčino mlijeko, pa ako je potrebno uzeti, žena bi trebala prestati dojiti.

Upute za uporabu

Upute za upotrebu upućuju na to da se Zirtek uzima interno. Preporučene doze:

  1. Odrasli i djeca do 6 godina propisani su u dozi od 10 mg (1 stol ili 20 kapi) / danu. Odrasli-10 mg jednom dnevno; djeca - 5 mg 2 puta dnevno ili 10 mg 1 puta dnevno. Ponekad početna doza od 5 mg može biti dovoljna za postizanje terapeutskog učinka.
  2. Djeca od 2 do 6 godina propisane su 2,5 mg (5 kapi) 2 puta dnevno ili 5 mg (10 kapi) 1 puta dnevno.
  3. Djeca od 1 do 2 godine propisane su 2,5 mg (5 kapi) do 2 puta dnevno.
  4. Djeca od 6 mjeseci do 12 mjeseci propisane su 2,5 mg (5 kapi) 1 puta dnevno.

Za starije osobe i bolesnike s bubrežnom insuficijencijom, doza se prilagođava ovisno o klirensu kreatinina (CK), koja se izračunava na sljedeći način:

  • Za žene: CK (ml / min) = [140 godina (u godinama)] x tjelesna težina (u kilogramima) / 72 x kreatinina u serumu (mg / dl) x 0,85.
  • Za muškarce: CK (ml / min) = [140 - godina (u godinama)] x tjelesna težina (u kilogramima) / 72 x kreatinin u serumu (mg / dL);

Preporučene doze Zirteka za bolesnike s jetrenom i bubrežnom insuficijencijom:

  • KK 50-79 ml / minuti (blago zatajenje bubrega) - 10 mg / dan;
  • KK 30-49 ml / minuti (prosječno zatajenje bubrega) - 5 mg / dan;
  • QC

Zirtek: doziranje lijeka za djecu i odrasle

Lijek Zirtek proizveden je u Belgiji, farmaceutskoj tvrtki USB. Za odrasle i djecu čija starost prelazi 6 godina, Zirtek se koristi u tabletama. To je prikladnije za bebe od 6 mjeseci i do 6 godina kako bi se lijek u kapi. U oba slučaja, dozu Zirteka određuje liječnik i ne može se izuzetno prekoračiti.

Treba imati na umu da Zirtek ne liječi samu alergiju, već samo sprječava njegove akutne manifestacije, omekšava i olakšava tijek bolesti.

Djelatna tvar lijeka je Cetirizin, koji ima izražen antialergijski učinak i nema nedostatke prethodno korištenih lijekova. Cetirizin ne dovodi do ovisnosti, ne uzrokuje depresiju živčanog sustava, a ne prečesto uzrokuje nuspojave.

Upozorenja za uporabu

Zirtek je pokazao učinkovitost u različitim slučajevima alergijske reakcije tijela. Posebno se koristi u sljedećim oblicima alergije:

  • Pollinoza (alergija na peludne zrnce nekih biljnih vrsta);
  • alergijski rinitis i konjuktivitis, sezonski i tijekom cijele godine;
  • angioedem;
  • alergijski dermatoze, uključujući atopijski dermatitis, urtikariju, osip raznih vrsta.

Doziranje lijeka Zirtek

Zirtek se uzima usmeno prema unutra.

Odrasli mogu trajati do 10 mg dnevno (1 tableta). Ova količina odgovara 20 kapi lijeka u tekućem obliku.

Doziranje za djecu čija je dob za više od 6 godina podrazumijeva jednaku količinu, ali je dnevni iznos podijeljen u dvije doze od 5 mg ili 10 kapi.

Čini se da je dijete dovoljno da uzme lijek da bi dobio terapijski učinak. Zirtek se bolje uzima za noć, iako nema mirni učinak.

Djeca od 2 do 6 godina daju 5 mg u tabletama ili 10 kapi jednom dnevno, ili podijeli taj iznos u dvije obroke od 2,5 mg dva puta dnevno. Djeca od 1-2 godina mogu se davati 2,5 mg jednom ili dva puta dnevno. Najmanja djeca starija od 6-12 mjeseci mogu dati najviše 2,5 mg Zirteka dnevno.

Dojenje, od rođenja do šest mjeseci, Zirtek nije propisano za liječenje. U svakom slučaju, uputa ne sadrži za to. Neki pedijatri preporučuju uporabu Zirteka za bebe od 0 do 6 mjeseci. U tom slučaju, doziranje se smanjuje, ali rizik uporabe lijeka u takvim malim pacijentima treba pažljivo izvagati na ljestvici zdravog razuma. Pogotovo u slučajevima kada dijete ima oštećenje funkcije bubrega ili jetre.

Lijek počinje djelovati ubrzo nakon uzimanja. Kod osoba osjetljivih na lijek, učinak počinje osjećati nakon 20-30 minuta, a ostatak - za 1-3 sata, i traje od 20 do 26 sati.

Izračunavanje doze za odrasle osobe s otkazivanjem bubrega

Za izračunavanje dopuštenih doza lijekova za odrasle pacijente s dijagnozom "zatajenja bubrega" potrebno je definirati klirens kreatinina (CC). Ocjena QC izračunava se sljedećom formulom (za muškarce):

Za ženske pacijente, rezultat izračuna množi se s 0,85.

Dopuštena dnevna doza određena je tablicom:

Simptomi predoziranja lijekom

Nema lijekova koji bi bili apsolutno sigurni. Prekoračenje preporučene doze ispunjava neugodne i čak opasne posljedice. Predoziranje lijekova posebno je opasno za djecu.

Moguća manifestacija sljedećih simptoma predoziranja:

  • pospanost, konfuzija, zbunjenost;
  • vrtoglavica, opće slabosti, slabosti, umora;
  • poremećaja crijeva, poremećaji bubrega, poremećaji srčanog ritma.

Ti simptomi mogu nastati nakon uzimanja više od 50 mg lijeka jednom.

Za liječenje je potrebno isprati želudac, dati pacijentu enterosorbents, i provesti terapiju održavanja. Hemodializa s predoziranjem cetirizina ne daje učinak, nema specifičnog protuotrova.

kontraindikacije

  • Trudnoća i dojenje;
  • netolerancija na galaktozu;
  • Nedostatak laktaze;
  • individualna netolerancija na određene komponente uključene u lijek;
  • teškom zatajenju bubrega.

Autor članka: Lada Rodionova

zyrtec

Opis je aktualan 2016/09/09

  • Latino ime: zyrtec
  • ATX kod: R06AE07
  • Aktivni sastojak: cetirizinski
  • proizvođač: USS Farshim SA, Švicarska (tablete) Eisika Pharmaceuticals SRL za "USB Farma SA", Italija / Belgija (kapi)

struktura

Svaka tableta sadrži 10 mg aktivne tvari cetirizin dihidroklorid i pomoćni sastojci:

  • 37 mg mikroceluloze;
  • 66,4 mg laktoza monohidrata;
  • 0,6 mg koloidnog silicijevog dioksida;
  • 1.25 mg magnezij stearata.

Filmska membrana sastoji se od 1.078 mg titan dioksid, 2,156 mg hipromeloze i 3,45 mg makrogol 400.

1 ml kapi sadrži aktivnu tvar u količini od 10 mg i pomoćne tvari:

  • 250 mg glicerola;
  • 350 mg propilen glikola;
  • 10 mg natrijevog saharinata;
  • 1,35 mg metil parabenzena;
  • 0,15 mg propil parabenzola;
  • 10 mg natrijev acetatt;
  • 0,53 mg octene kiseline;
  • do 1 ml pročišćene vode.

Oblik izdavanja

Lijek je dostupan u dva farmakološka oblika:

  • Tablete prekrivene poklopcem. To su bijele, duguljaste tablete s konveksnim površinama, s rizikom na jednoj strani i ugravirane slovom "Y" s obje strane rizika. U blister se stavljaju 7 ili 10 tableta, jedan blister (7 ili 10 tableta) ili dva blistera (10 tableta).
  • Zirtek kapi. Izvana je bistra tekućina bez boje. Karakterističan miris octene kiseline. Tekućina se izlije u 10 ili 20 ml u bocama tamnog stakla, čvrsto u ukupnoj masi. U pakiranju kartona, pored boce, stavlja se kapica za dropping.

Farmakološko djelovanje

Lijek ima antihistaminik djelovanje, stoga se poduzima kako bi se riješilo alergije.

Farmakodinamika i farmakokinetika

farmakodinamiku

Cetirizin, aktivna tvar Zirtek, je konkurentni antagonist histamin. Njegov učinak je zbog sposobnosti blokiranja Hl-histaminskih receptora.

Kliničke manifestacije djelovanja cetirizinski:

  • uklanja se svrab;
  • smanjuje količinu eksudata;
  • smanjuje se stopa stanične migracije krv, za koje je karakteristično sudjelovanje u alergijskim reakcijama (eozinofili, neutrofili i bazofili);
  • membrane masnih stanica su stabilizirane;
  • smanjuje propusnost malih posuda;
  • uklanjaju se grčevi glatkih mišića;
  • je spriječenedem tkiva;
  • Reakcija kože na neke alergene eliminirana je (uz uvođenje specifičnih antigena ili histamin, hlađenje kože);
  • u laganim fazama bronhijalna astma smanjuje se jačina histamin inducirane bronhokonstrikcije.

farmakokinetika

Nakon što se droga unese, brzo se apsorbira iz probavnog trakta u krvotok i povezuje približno 93% s proteinima plazme. Kada se koristi istodobno s hranom, brzina apsorpcije postaje niža, ali se volumen apsorbirane tvari ne mijenja.

Učinak se očituje nakon 20-60 minuta nakon jedne doze i traje više od jednog dana. Maksimalna koncentracija u plazmi postiže se nakon 1-1,5 sati nakon uzimanja.

metabolizam nastaje preko O-dealkiliranja. Dobiveni metabolit nema farmakološku aktivnost.

Poluživot iz tijela ovisi o dobi:

  • u odraslih osoba traje 10 sati;
  • u djece od 6 do 12 godina - 6 sati;
  • u dobi od 2-6 godina - 5 sati;
  • u djece od šest mjeseci do 2 godine - 3,1 sata.

2/3 doze koja je uzeta nepromijenjena je bubrega. Također, značajna uloga u uklanjanju lijeka igra jetru. Stoga, u kroničnim bolestima jetre, poluživot se povećava za faktor od 1,5 i prosječnim stupnjem zatajenje bubrega - 3 puta.

Upozorenja za uporabu

Lijek se može propisati pod takvim uvjetima:

kontraindikacije

Kontraindikacije za program Zirtek:

  • prekomjerna osjetljivost na bilo koji sastojak lijeka, pojedinačna netrpeljivost;
  • ozbiljan bubrežna insuficijencija;
  • razdoblja trudnoće i laktacija;
  • djeca do šest mjeseci.

S oprezom odredite lijek pod takvim uvjetima:

  • kroničan bubrežna insuficijencija srednji stupanj;
  • napredna dob;
  • epilepsija, povećana konvulzivna spremnost;
  • Prisutnost faktora predispozicije za zadržavanje urina.

Dodatne kontraindikacije za Zirtek tablete:

  • netolerantnost galaktoza;
  • malapsorpcijski sindrom, naročito glukoza-galaktoza;
  • dob je manji od 6 godina.

Nuspojave

Nuspojave Zirteka mogu se podijeliti na one koji su često (ne manje od 1 na 10 osoba koje uzimaju lijek), često (od 1 10-100), rijetke (1 na 100-1000), rijetke (1 od ¡ê1000 10000), vrlo rijetko (manje od jedan u 10.000).

Takve nuspojave često se promatraju:

Takvi nepoželjni učinci nerijetko se javljaju:

Nuspojave koje su rijetke:

  • periferni edem;
  • urtikarija;
  • povećanje pokazatelja funkcionalnih testova jetre (aktivnost transaminaza, alkalna fosfataza, koncentracija bilirubina);
  • dobitak težine;
  • tahikardija;
  • zbunjenost, halucinacije;
  • agresija;
  • depresija;
  • poremećaja spavanja;
  • konvulzije;
  • reakcije preosjetljivosti.

Vrlo rijetko postoje takve posljedice liječenja od strane Zirteka:

Također se mogu pojaviti takve reakcije (nema podataka o tome koliko se često pojavljuju):

  • povećanje apetit;
  • zadržavanje urina;
  • vrtoglavica;
  • suicidalna ideacija;
  • oštećenja pamćenja, čak i prije amnezija.

Upute za uporabu Zirtek (Metoda i doza)

Doziranje ovisi o dobi pacijenta. Također se smatra stanje organizma, na primjer, prisutnost i opseg zatajenje bubrega.

U većini slučajeva, dnevna se doza uzima u isto vrijeme. Način primjene - iznutra (za oba oblika).

Koliko dana uzima lijek, liječnik odluči, s obzirom na dijagnozu i ozbiljnost alergijske reakcije.

Kapi Zirtek, upute za uporabu

Doziranje lijeka u kapljicama ovisno o dobi:

  • odrasli i djeca starija od 6 godina propisani su kao početna doza od 10 kapi lijeka, potom, ako je potrebno, povećajte do 20 kapi;
  • Djeca do 6 godina starosti, ali starija od 2 godine prikazana su uzimajući 5 kapi dva puta dnevno ili 10 kapi u isto vrijeme;
  • u dobi od jedne do dvije uzme 5 kapi 1-2 puta dnevno;
  • Kapi za djecu od šest mjeseci do godine dana propisani su u dozi od 5 kapi;
  • bolesnici s hepatička insuficijencijath Doza se odabire uzimajući u obzir klirens kreatinina. Ako je to dijete, prilikom prilagođavanja doze uzima se i njegova težina.

Zirtek tablete, upute za uporabu

Doza tableta izračunata je na sličan način:

  • odraslih i djece od 6 godina - od pola tablete (početna doza), moguće je povećati dozu tablete po danu;
  • do 6 godina, lijek u obliku tableta nije propisan.

Upute za uporabu Zirteka za djecu

Napomena za lijek, koju je proizveo proizvođač, pokazuje da se samo Zirtek u kapi koristi za liječenje pacijenata iz djetinjstva. U ovom slučaju, kapi se daju djeci, ovisno o dobi.

Doziranje za djecu:

  • 5 kapi u dobi od 6 mjeseci do jedne godine;
  • 5 kapi 1-2 puta - od 1 do 2 godine;
  • 10 kapi dnevno u isto vrijeme ili podijeljeno u dvije doze - od 2 do 6 godina;
  • Starija djeca propisuju istu dozu kao i odrasli.

Kako se kapi djeci razlikuje se od načina na koji odrasli koriste. Djeca mogu uzimati kapljice poput sirupa (iznutra, lagano razrjeđivanje s vodom), ali do godinu dana Zirtek može biti postavljen kao kap u nosu. U tom slučaju, oni se ulijevaju u kapi svake nosnice, najprije ih očisti.

Liječenje se nastavlja dok simptomi ne prestanu alergije.

predozirati

Predoziranje se događa kada je jedna doza lijeka u dozi koja prelazi dnevnu dozu nekoliko puta.

Simptomi tipični za uzimanje oko 50 mg lijeka (5 tableta ili 100 kapi):

Ako je dozu koja premašuje uobičajenu dozu, odmah oprati želudac ili izazvati povraćanje. Također možete dati aktivni ugljen. specifična protuotrov ne postoji, stoga je moguće samo simptomatsko liječenje. ponašanje hemodijaliza s predoziranjem nedjelotvornim.

interakcija

Interakcija Zirtek s drugim lijekovima:

  • s Tiofillinom - ukupni klirens cetirizina smanjuje se za 16%;
  • s ritonavir - AUC cetirizina je povećan za 40%, i ritanovir smanjuje se za 11%;
  • s zopiklon, Bupreporfinom - međusobno jačaju međusobno djelovanje koje se manifestira u depresiji središnjeg živčanog sustava;
  • s diazepam - međusobno pojačavaju učinak na živčani sustav, zbog čega se njezino funkcioniranje pogoršava, stopa reakcije se smanjuje.

Uvjeti prodaje

Uvjeti skladištenja

Čuvajte na hladnom mjestu nedostupnom djeci.

Datum isteka

Posebne upute

Potrebno je osobitu pažnju posvetiti pri propisivanju lijeka osobama čiji čimbenici predisponiraju zadržavanje urina (ozljedu kralježnične moždine, hiperplazije prostate), jer cetirizin povećava vjerojatnost ove komplikacije.

Tijekom tretmana preporučuje se izbjegavanje upravljanja prijevozom i aktivnosti koje zahtijevaju visoku koncentraciju pažnje i visoku stopu reakcije.

Nemojte propisati lijek djeci do godinu dana koji su u skupini s visokim rizikom od razvoja sindrom iznenadne smrti (na sindrom apneje u snu, pušenje dame ili dadilje, prerane bebe itd.).

djeca

Zirtek za djecu koristi se vrlo široko. Recenzije Zirteka u kapi za djecu pokazuju da ako se primjenjuju na način preporučen ovim uputama, učinak će biti visok, a rizik od neželjenih posljedica je minimalan.

novorođenčad

Suprotno je propisivanju lijeka za bebe u dobi do 6 mjeseci.

Uz alkohol

Neželjeno je kombinirati alkohol i Zirtek, jer alkohol povećava rizik ugnjetavanja središnjeg živčanog sustava.

Zirtek tijekom trudnoće i dojenja

Istraživanja učinaka uzimanja lijekova u trudnoći provedena su samo na životinjama. Nije bilo utjecaja na razvoj fetusa i tijek trudnoće. No, zbog nedostatka informacija o sigurnosti za ljudski fetus, trudnice nisu propisane lijekom.

Cetirizin, aktivni sastojak, prilikom uzimanja lijeka od strane žene tijekom dojenja, izlučuje se u majčinom mlijeku. Stoga, ako liječnik propisuje ovaj lijek, treba upozoriti na potrebu za prestankom dojenja za vrijeme liječenja.

Analogues tvrtke Zirtek

Analozi tvrtke Zirtek su:

Analogi se proizvode u takvim doznim oblicima kao što su tablete, sirup, mast (za kožne manifestacije alergije), pad.

Cijena Zirtecovih analoga za djecu obično je niža od troškova Zirteka, ali u većini slučajeva ima veće stope biodostupnosti i brzine apsorpcije. Također je podvrgnut više kliničkih ispitivanja, što ukazuje na veću sigurnost uporabe.

Što je bolje - Zirtek ili Claritin?

claritin ima izraženiji učinak, ima manje nuspojava, budući da pripada trećoj generaciji. Ali aktivne tvari su različite, pa se morate usredotočiti na ono što je najbolje za svaki slučaj.

Što je bolje - Zirtek ili Fenistil?

fenistil ima više kontraindikacija. Zirtek djeluje dulje i selektivnije.

Što je bolje - Cetirinax ili Zirtek?

Aktivna tvar je ista, ali Tsetirinak je generički, a ne izvorni lijek, i dostupan je samo u obliku tableta, što stvara poteškoće u liječenju djece. Trošak je niži od onoga od Zirteka.

Zirtek ili Zodak - što je bolje?

Razlika između Zirtek i Zodaka mali. bioraspoloživost Zodaka nešto više od Zirteka (99% i 93%). Također Zodak za 2-5 sati brzo se izlučuje iz tijela.

Zodak troškovi su jeftinije. Ali izvorni i proučavani lijek, pa stoga s manje kontraindikacija, je Zirtek.

Što je bolje - Zirtek ili Erius?

Zirtek pripada drugoj generaciji lijekova, i Aerius do trećeg. On ne može prodrijeti kroz krvno-moždanu barijeru, stoga ne uzrokuje nuspojave povezane sa sedacija i ne ometa koordinaciju kretanja. Ali to je puno skuplje.

Recenzije o Zirteku

Recenzije o Zirteku u tabletama i kapi, uglavnom pozitivne. Pomaže u rješavanju alergije, s nuspojavama koje nisu vrlo česte. Kapi su vrlo učinkoviti i relativno sigurni čak i za djecu. Nedostatak je visoki trošak u usporedbi s analognim.

Cijena Zirteka, gdje kupiti

U gotovo svakoj ljekarni možete kupiti lijek za odrasle i djecu. Trošak ovisi o obliku izdavanja. Cijena Zirteka u tabletama u ruskim ljekarnama iznosi 160-192 rubalja. Cijena Zirteka u kapi iznosi 270-300 rubalja. Cijena Zirteke u Ukrajini za tablete je oko 260 UAH, a kapi košta 300-350 UAH.

Zirtekova doza za odrasle

Farmakokinetički parametri cetirizina linearno variraju.

Nakon gutanja, lijek se brzo i potpuno apsorbira iz probavnog trakta. U odraslih osoba, nakon jedne doze u terapijskoj dozi od Cmaksimum u plazmi postiže se nakon 1 ± 0,5 sati i iznosi 300 ng / ml. Unos droga s hranom ne utječe na količinu apsorpcije.

Cetirizin se veže za proteine ​​plazme za 93 ± 0,3%. Vd - 0,5 l / kg.

Pri uzimanju lijeka u dozi od 10 mg tijekom 10 dana, nije primijećena kumulacija cetirizina.

U malim količinama metabolizira se u jetri O-dealkiliranjem da se formira farmakološki neaktivni metabolit (za razliku od drugih histaminskih H blokatora1-receptori metabolizirani u jetri uz sudjelovanje citokrom P450 izoenzima).

T1/2 u odraslih je oko 10 sati. Oko 2/3 doze izlučuje se bubrega nepromijenjenim.

Farmakokinetika u posebnim kliničkim slučajevima

T1/2 u djece od 6 do 12 godina - 6 sati; u djece od 2-6 godina - 5 sati; u djece od 6 mjeseci do 2 godine - 3,1 sata.

U starijih pacijenata i bolesnika s kroničnom bolešću jetre s jednom dozom od 10 mg T1/2 povećava se za oko 50%, a sistemsko uklanjanje se smanjuje za 40%.

U bolesnika s blagom bubrežnom insuficijencijom (KK> 40 ml / min), farmakokinetički parametri su slični onima u bolesnika s normalnom funkcijom bubrega.

U bolesnika s umjerenom bubrežnom insuficijencijom i kod bolesnika s hemodijalizom (SC 40 ml / min) farmakokinetički parametri slični su onima u bolesnika s normalnom funkcijom bubrega.

U bolesnika s umjerenom bubrežnom insuficijencijom i kod pacijenata s hemodijalizom (QC

Stoga, na primjer, mnogi alergični bolesnici tijekom unosa lijekova ne mogu voziti automobil ili obavljati poslove koji zahtijevaju točnost i pažnju. S Zirtekom nema takvih ograničenja.

Zirtek učinkovito smanjuje simptome slijedećim oblicima alergije:

  • Alergijski rinitis i konjuktivitis (tijekom cijele godine i sezonski)
  • alergijska dermatoza, atopični dermatitis
  • Pollinoza (sezonski alergijski rinokonjunktivitis)
  • osip, razne vrste osipa
  • angioedem (edem Quincke)

Zirtek se također uspješno koristi kao dio složene terapije, istovremeno ublažavajući simptome tako teške manifestacije alergije kao atopične bronhijalne astme.

Iako je Zirtek sigurniji od drugih preparata protiv alergija, iako se prodaje u ljekarnama bez recepta, samo ga liječnik može propisati.

Treba imati na umu da svi lijekovi koji se koriste za ublažavanje simptoma alergije imaju složen učinak na tijelo i gotovo uvijek imaju nuspojave. Alergija nije hladna i samo-liječenje ne oprašta.

Oblici otpuštanja Zirtek. Doziranje za djecu i odrasle

Zirtek je dostupan u dva oblika: kapi i tablete.

Zirtek u obliku tableta proizvodi tvornica USB u Švicarskoj, a u obliku kapi - talijanska tvrtka Eisika Pharmaceuticals u Torinu (prema švicarskoj tehnologiji).

Kao i svaki drugi lijek za uklanjanje simptoma alergije, Zirtek ima "prag prijema", tj. Maksimalnu dnevnu dozu. To znači da je najbolje izbjegavati produljeni kontakt s iritantnim alergijskim patežerom.

Primanje tableta Zirtek omogućit će, primjerice, da izađe usred proljeća za malu šetnju ili u trgovinu, ali je šetnja cijelim danom, utapanje alergijskih simptoma s velikim dozama lijekova, loša ideja.

Maksimalna dnevna doza Zirteka je 1 tableta ili 20 kapi (10 miligrama) dnevno za odrasle i djecu preko 6 godina.

Za djecu je preporučena doza 5 miligrama (pola tablete ili 10 kapi). Treba napomenuti da je to preporučena doza. To je, u većini slučajeva, dovoljno da ublažimo simptome. Međutim, ako preporučena doza ne funkcionira, možete ponoviti postupak. U svakom slučaju, ne prelazite "prag prihvaćanja" - 10 miligrama.

Za malu djecu - od 2 do 6 godina - maksimalna dnevna doza - 5 miligrama. I čak bi trebalo podijeliti u dvije doze, bez obzira na to jesu li simptomi smanjeni odmah nakon prvog unosa ili ne.

Djeca u dobi od šest mjeseci do 2 godine također mogu propisati Zirtek. Doziranje u ovom slučaju ne prelazi 2,5 miligrama, ali odluku o imenovanju vrši isključivo pedijatar. Činjenica je da cetrizin, koji je glavni aktivni sastojak Zirteka, izlučuje se kroz bubrege i jetru. Ovi organi imaju najveće opterećenje pri uzimanju lijeka.

Kod djece mlađe od 2 godine, ekskretorni sustav još nije jak i ne može uvijek izdržati snažne učinke cetrizina. Iako je za zdravu djecu Zirtek siguran, odluku o uzimanju lijeka preuzima liječnik, temeljeno na općem stanju djetetovog tijela.

Zirtek počinje djelovati u prosjeku 30-40 minuta nakon uzimanja. To je osobito važno pri razmatranju uzimanja lijekova kako bi se spriječili simptomi. Učinak doze traje od 20 do 24 sata.

Dakle, doziranje Zirteka ovisi o dobi i stanju tijela, posebno o bubrezima. Stoga je poželjno da svaka pojedinačna doza određuje liječnik.

Doziranje za zatajenje bubrega

Glavni aktivni sastojak Zirtek cetrizina izlučuje se iz tijela uglavnom bubrega. Stoga, pri propisivanju lijeka osobama s bubrežnom insuficijencijom, liječnik pažljivo izračunava dozvoljenu dnevnu dozu.

Glavni pokazatelj u izračunavanju doze je uklanjanje kreatinina ili, jednostavnije, brzina filtracije tekućine od strane bubrega.

Uz zatajenje bubrega, brzina filtracije se smanjuje, a tvari koje se obično izlučuju iz tijela s urinom počinju se akumulirati u tkivima. Stoga je važno procijeniti stanje bubrega kod određivanja doze Zirteka.

Dakle, s imenovanjem Zirteka, alergijskih ljudi koji imaju problema s bubrezima, trebali biste o tome podsjetiti svog liječnika. I nemojte se baviti samozavaravanjem, sami prepisati lijek i ne odrediti samu dozu.

Simptomi predoziranja

Kao i svaki drugi lijek, Zirtek može uzrokovati neželjene simptome kada se prekorači dopuštena doza.

Najčešće se predoziranje može pojaviti u sljedećim slučajevima:

  • Uzimanje lijekova sami, bez savjetovanja s liječnikom (samo-lijekovi)
  • Uzimanje lijekova bez uzimanja u obzir preporučene doze (često to je zbog osnovne nevoljkosti da pročitate upute lijeku ili da ne uzimam savjet liječnika)
  • Uzimanje lijekova bez uzimanja u obzir stanje organizma (nakupljanje aktivnih tvari u tkivima i, posljedično, njihovo dulje djelovanje na organe)

Predoziranje Zirtekom naznačeno je sljedećim simptomima:

  • mamurluk
  • Osjećaj zabrinutosti i razdražljivosti
  • Zagušenja i zbunjenost
  • Vrtoglavica (s jakim viškom doze, gubitak svijesti je moguć)
  • Povreda sustava izlučivanja, posebno bubrega
  • Zatvor i zadržavanje urina

Posebno opasno je predoziranje Zirteka kod djece. Ako se predoziranje može primijetiti za odraslu osobu nakon istodobnog uzimanja više od 50 miligrama lijeka, onda dijete smanjuje taj iznos na 20-30 miligrama.

Ne postoji specifičan protuotrov za Zirtek. Kada se Zirtek predozira, preporučuje se ispiranje želuca i uzimanje sorbents (aktivni ugljen, Polysorb, Filtrum i drugi).

Osobe s bubrežnom insuficijencijom su važne da znaju da hemodializa (ekstrarenalno čišćenje krvi) ne rezultira prekomjernom dozom Zirteka.

Stoga, pri uzimanju Zirteka važno je strogo slijediti preporučenu dozu od strane liječnika - to je jamstvo učinkovite uklanjanja simptoma alergije bez opasnosti za zdravlje.

kontraindikacije

Budući da se Zirtek izlučuje kroz bubrege, prva i glavna kontraindikacija njegove uporabe je zatajenje bubrega u akutnim i kroničnim oblicima.

Trudnoća je također nespojiva s upotrebom Zirteka. Buduće mame koje pate od alergija trebaju se obratiti ne samo liječniku, nego i ginekologu koji provodi trudnoću, koji će vam pomoći odabrati najsigurniji lijek za ublažavanje ili ublažavanje simptoma alergije.

Odbijanje uzimanja Zirteka također treba majke dojiti, jer droga ulazi u mlijeko, a time i u tijelo djeteta.

Ponekad uzrok alergije može biti sam cetrizin ili njegovi metaboliti. U takvim slučajevima, sam Zirtek može postati alergen i nije propisan.
Također se ne imenuje ni djeca do šest mjeseci Zirteka.

Tijekom gledanja videa saznat ćete o primjeni programa Zirtek.

Dakle, Zirtek je učinkovit lijek koji ublažava simptome alergijskih reakcija, ali njegova uporaba zahtijeva konzultaciju liječnika i strogo pridržavanje doziranja.

UPUTE ZA MEDICINSku uporabu ZIRTEC® (ZYRTEC®)

Registracijski broj: N011930 / 01-180313
Trgovačko ime: Zirtek®
Međunarodno neprijavljeno ime: cetirizinski
Oblik doziranja: kapi za oralnu primjenu

struktura
Aktivna tvar: cetirizin dihidroklorid 10 mg / ml.
Pomoćne tvari: glicerol 250,00 mg 350,00 mg propilen glikol natrijev saharin 10.00 mg, 1.35 mg metilparabenzol, propilparabenzol 0,15 mg, 10,00 mg natrijevog acetata, ledena octena kiselina 0.53 mg pročišćena voda do 1, 00 ml.

opis
Prozirna bezbojna tekućina s mirisom octene kiseline.

Farmakoterapijska skupina:
antialergijsko sredstvo - H1-histamin receptor bloker.
ATX kod: R06AE07
Farmakodinamiku. Cetirizin, aktivna tvar Zirtek®, metabolita hidroksicina, pripada skupini konkurentnih histaminskih antagonista i blokira Hl-histamin receptore.
Cetirizin sprječava razvoj i olakšava tijek alergijskih reakcija, ima antipruriticne i antieksudativne akcije. Cetirizin utječe na „rani” gistaminozavisimuyu korak alergijske reakcije ograničavaju oslobađanje upalnih posrednika u „kasno” fazi alergijske reakcije i smanjuje migraciju eozinofila, neutrofila i bazofila, mastocita membrane za stabiliziranje. Smanjuje propusnost kapilara, sprečava razvoj edema tkiva, ublažava grčeve glatke mišiće. Uklanja reakciju kože na davanje histaminskih, specifičnih alergena, kao i na hlađenje (s hladnom urtikarijom). Smanjuje bronhokonstrikciju uzrokovanu histaminom bronhijalnom astmom plućnog tijeka.
Cetirizin nema antikolinergijsko i antiserotonsko djelovanje. U terapijskim dozama lijek nema sedativni učinak. Učinak nakon uzimanja cetirizina u jednoj dozi od 10 mg razvija se u 20 minuta u 50% pacijenata i nakon 60 minuta u 95% pacijenata i traje više od 24 sata. U pozadini liječenja tijeka, tolerancija na antihistaminski učinak cetirizina ne razvija se. Nakon ukidanja terapije učinak traje do 3 dana.

Farmakokinetika. Farmakokinetički parametri cetirizina linearno variraju.
Nakon gutanja, lijek se brzo i potpuno apsorbira iz gastrointestinalnog trakta. Unos hrane ne utječe na potpunu apsorpciju, iako se njegova stopa smanjuje. U odraslih osoba, nakon jedne doze u terapijskoj dozi, maksimalna koncentracija (Cmax) u krvnoj plazmi postiže se nakon 1 ± 0,5 sati i iznosi 300 ng / ml.
Cetirizin se veže za proteine ​​plazme za 93 ± 0,3%. Volumen distribucije (Vd) iznosi 0,5 l / kg. Pri uzimanju lijeka u dozi od 10 mg tijekom 10 dana, nije primijećena kumulacija cetirizina.
U malim količinama, se metabolizira u tijelu, O-dealkiliranjem (za razliku od drugih antagonista H1 histamin receptora, se metaboliziraju u jetri preko citokrom sustav) s farmakološki inaktivan metabolit.
U odraslih, poluživot (T1 / 2) iznosi oko 10 sati; T1 / 2 u djece od 6 do 12 godina je 6 sati, od 2 do 6 godina - 5 sati, od 6 mjeseci do 2 godine - 3,1 sata. Otprilike 2/3 doze lijeka izlučuje se bubrega nepromijenjenim.
Starijih pacijenata i pacijenata s kroničnom bolešću jetre s jedne doze lijeka u dozi od 10 mg T1 / 2 je povećana za 50%, a sistemski klirens smanjuje za 40%.
U bolesnika s blagom bubrežnom insuficijencijom (klirens kreatinina> 40 ml / min) farmakokinetički parametri su slični onima u bolesnika s normalnom renalnom funkcijom.
U bolesnika s umjerenom bubrežnom insuficijencijom i kod bolesnika s hemodijalizom (QC 10 ml po minuti, potrebno je ispraviti režim doziranja);
- bolesnici starijih dobnih skupina (s dobnim smanjenjem glomerularne filtracije);
Epilepsija i bolesnici s povećanom konvulzivnom spremnošću;
- Pacijenti s predisponirajućim čimbenicima za zadržavanje mokraće (vidjeti odjeljak "Posebne upute");
- Dječji dob do 1 godine.

Primjena u laktaciji i tijekom dojenja

Eksperimentalne studije na životinjama nisu otkrila nikakve izravne ili neizravne štetne učinke cetirizin na fetus u razvoju (uključujući i one u postnatalnom razdoblju), tijekom trudnoće i porođaja nisu promijenile.
Odgovarajuće i strogo kontrolirane kliničke studije o sigurnosti lijeka tijekom trudnoće nisu provedene, pa se Zirtek® ne smije koristiti tijekom trudnoće.
Cetirizin se izlučuje u majčinom mlijeku pa liječnik koji se liječi treba odlučiti o prestanku hranjenja za vrijeme uporabe lijeka.

Doziranje i administracija

Unutar.
Djeca od 6 mjeseci do 12 mjeseci: 2,5 mg (5 kapi) 1 puta dnevno.
Djeca od 1 do 2 godine: 2,5 mg (5 kapi) do 2 puta dnevno.
Djeca od 2 do 6 godina: 2,5 mg (5 kapi) 2 puta dnevno ili 5 mg (10 kapi) jednom dnevno.
Djeca starija od 6 godina i odrasli: početna doza od 5 mg jednom dnevno (10 kapi), ako je potrebno, može se povećati na 10 mg (20 kapi) jednom dnevno. Ponekad početna doza od 5 mg (10 kapi) može biti dovoljna za postizanje terapeutskog učinka. Dnevna doza je 10 mg (20 kapi).
Pacijenti s bubrežnom insuficijencijom, doza se smanjuje ovisno o klirensu kreatinina (CC): s QC 30-49 ml / min - 5 mg 1 puta dnevno; na 10-29 ml / min - 5 mg svaki drugi dan.
Budući da se Zirtek® izlučuje iz tijela bubrega, kada se lijek daje bolesnika s bubrežnom insuficijencijom i starijih bolesnika dozu treba podesiti ovisno o veličini SC.
Klasifikacija kreatinina za muškarce može se izračunati na temelju koncentracije kreatinina u serumu, prema sljedećoj formuli:

CK (ml / min) = [140 - dob (godina)] x tjelesna težina (kg) / 72 x KC usluga (mg / dl)

KK za žene može se izračunati množenjem dobivene vrijednosti faktorom od 0,85.

Zirtek - upute za djecu i odrasle, analoge

Brzom navigacijom stranice

Alergija često iznenađuje osobu i, naravno, najbolja opcija za borbu je da se obratite specijalistu. Režim liječenja nužno će uključivati ​​antihistaminski lijek koji će vam pomoći u smanjivanju neugodnih simptoma. Jedan od najpopularnijih predstavnika ove grupe smatra se Zirtekom.

Zirtek - što je to?

Aktivna tvar Zirtek je cetirizin, pripada skupini piperazinskih derivata. Pripreme ove obitelji imaju snažan blokirajući učinak na histaminske receptore, sprečavajući alergijsku reakciju.

Lijek se dobro apsorbira u opći krvotok iz probavnog sustava i djeluje u prosjeku 35-60 minuta nakon konzumacije lijeka. Razdoblje Zirtekove aktivnosti je najmanje 24 sata, a potpuno izlučivanje cetirizina promatra se tek nakon 72 sata.

  • Unatoč tome, lijek se ne nakuplja u tijelu pri preporučenim dozama.

Većina lijeka Zirtek izlučuje se nepromijenjena u mokraći, a samo trećina dobivene doze izlučuje se kroz probavni trakt. Osim toga, cetirizin praktički nema nikakav učinak na apsorpciju i djelotvornost drugih lijekova koji se mogu uzeti paralelno.

Tako Zirtek ne inhibira aktivnost varfarina, azitromicina, pseudoefedrina, eritromicina i ketokonazola.

Važno! Zirtek ne reagira izravno s alkoholom i sedativima, ali ih treba izbjegavati zajedno.

Indikacije za program Zirtek

Prema napomenama na lijek, Zirtek je potreban za smanjenje alergijskih simptoma iz sluznice nosa i konjunktive, koji se opažaju s pollinozom (alergijski rinitis). Osim toga, ovaj alat je indiciran u liječenju kronične idiopatske urtikarije.

Neki stručnjaci mogu propisati ovaj lijek kao dio sveobuhvatnog liječenja infekcija dišnih puteva, uz ugrize insekata, kao i za sprečavanje reakcija nakon cijepljenja, ali se te situacije ne odražavaju u službenoj uputi.

Upute za uporabu Zirtek, doziranje

Budući da su cetirizin lijekovi dozvoljeni za odrasle i pedijatrijske prakse, Zirtek je dostupan u dvije praktične primjene:

  • tablete u ljusci od 10 mg;
  • kapi za oralnu primjenu (1 ml otopine odgovara 10 mg cetirizina).

Zirtek tablete

Oblik tableta lijeka prikladan je za odrasle i djecu stariju od 12 godina. Standardna doza - 1 Zirtec tableta dnevno je propisano (osim ako liječnik drugačije ne propisuje).

Zirtek Drops

Za obitelji s djecom različite dobi, bolje je kupiti lijek u obliku usmene otopine. Ovaj oblik otpuštanja Zirtek može se dati i djetetu i odrasloj osobi.

  • Kapi su dozvoljeni za uporabu u dječjoj praksi od dvije godine.

Vrijedi obratiti pažnju na činjenicu da se Zirtek do dobi od dvanaest godina mora dati u dvije etape tijekom dana. To je zbog veće stope metabolizma bubrega u ovoj dobnoj skupini.

  • Tako preporučena doza oralnih kapi Zirtek u djece od 2-6 godina prema trenutnim uputama za uporabu - 5 kapi dva puta dnevno.
  • Djeca mlađih (6-12 godina) trebaju piti lijek također u dvije podijeljene doze tijekom dana, ali već 10 kapi.
  • Djeca starija od 12 godina mogu koristiti dozu odraslih, što je 20 kapi (1 ml) od Zirteka po danu jednom.

Kako pravilno uzeti Zirtek: potreban broj kapljica lijeka dodaje se u žlicu s vodom i interno se uzima. Razrijeđena otopina se ne može pohraniti.

Kontraindikacije i nuspojave

Čudno kao što svibanj zvuk, ali jedna od glavnih kontraindikacija za uzimanje ovog antialergijskog lijeka je alergija na cetirizin ili druge piperazinske derivate.

Nemojte uzeti zyrtec kapi ili tablete za osobe s teškim zatajenjem bubrega, ali umjerenog i blagog ovaj droga bolesti je dopušteno, ali s pojedinačnim izborom doze liječnika.

Upotreba Zirteka može biti popraćena nizom nuspojava, među kojima se najčešće mogu primijetiti:

  • blaga do umjerena pospanost;
  • glavobolja;
  • nelagoda u abdomenu;
  • suha usta;
  • mučnina;
  • povećan umor.

Prema istraživanjima lijeka zyrtec pokazala nikakve negativne učinke na fetus tijekom trudnoće, ali ovaj lijek za trudnice i dojilje smiju samo s oprezom i samo na recept.

Pozornost treba obratiti na ovu važnu nijansu: pacijenti koji razviju zadržavanje mokraće (na primjer, s adenomom prostate) trebaju se liječiti Zirtekom samo ako je prednost jasno veća od rizika od takve komplikacije.

Analogues Zirtek (kapi i tablete), popis

Među analozima Zirtek - lijekovi u kojima je aktivni sastojak cetirizin, možete navesti takve lijekove:

Većina tih lijekova dostupna je u obliku tableta, ali postoje kapi Zirtek analoge - Zodak, Parlazin i Cetirizine.

Zirtek ili Zodak što je bolje?

Oba lijeka proizvode europske farmaceutske tvornice: Zirtek se proizvodi u Belgiji i Italiji, a Zodak se proizvodi u Češkoj Republici. Razlika između njihovih kompozicija je minimalna, a učinkovitost je usporediva, pa se jedina značajna razlika između tih lijekova može smatrati njihovim troškom. Tako je cijena za kapi oralnog Zodaka znatno manja nego na sličnom obliku Zirtekovog puštanja.

Važno! Nemojte zamijeniti Zirtek Zodak ako ste alergični na bilo koju od komponenti tih lijekova.

Vrijedno je spomenuti i još jedan plus u korist Zodaka: s obzirom na vrlo visoku cijenu Zirteka, moguće je kupiti lažni. Istovremeno, zlostavljanje Zodaka ima manje smisla (zbog cijene).

zyrtec

◊ Tablete, presvučene filmom bijela, duguljasta, s bikoncave površinama, s jednostranim rizikom i graviranjem "Y" na obje strane rizika.

Ekscipijenti: mikrokristalna celuloza, laktoza monohidrat, koloid silicijevog dioksida, magnezijev stearat; Poraz Y-1-7000 (hipromeloza (E464), titanijev dioksid (E171), makrogol 400).

7 kom. - blisteri (1) - paketići od kartona.
10 kom. - blisteri (1) - paketići od kartona.
10 kom. - blisteri (2) - paketići od kartona.

◊ Kapi za oralnu primjenu bezbojna, prozirna, s mirisom octene kiseline.

Ekscipijenti: glicerol, propilen glikol, natrijev saharinat, metilparabenzen, propil parabenzen, natrijev acetat, glacijalna octena kiselina, pročišćena voda.

10 ml - boca kapaljke od tamnog stakla (1) - pakira karton.
20 ml - boca kapaljka od tamnog stakla (1) - pakira karton.

Antialergijski lijek. Histamin H bloker1-receptori, kompetitivni histaminski antagonist, metabolit hidroksicina. Sprječava razvoj i olakšava tijek alergijskih reakcija, ima antipruritic i antiexudative djelovanje.

Gistaminozavisimuyu utječe rani stadij alergijskih reakcija ograničava oslobađanje upalnih posrednika u kasnoj fazi alergijske reakcije, smanjuje migraciju eozinofila, neutrofila i bazofila, mastocita membrane za stabiliziranje. Smanjuje propusnost kapilara, sprečava razvoj edema tkiva, ublažava grčeve glatke mišiće. Uklanja reakciju kože na primjenu histaminskih, specifičnih alergena, kao i na hlađenje (s "hladnom" urtikarijom). Smanjuje bronhokonstrikciju induciranu histaminom u bronhijalnoj astmi blage tijeka.

Gotovo nema antikolinergičkog i antiserotonskog djelovanja. U terapeutskim dozama praktički nema sedativni učinak.

Nakon jedne doze cetirizina u dozi od 10 mg početka učinka se može uočiti nakon 20 minuta (50% pacijenata) i 60 min (95% pacijenata), učinak traje više od 24 sata. U pozadini tijekom tolerancije liječenje cetirizina antihistaminskog djelovanja ne razvije. Nakon prestanka liječenja učinak traje do 3 dana.

Farmakokinetički parametri cetirizina linearno variraju.

Nakon gutanja, lijek se brzo i potpuno apsorbira iz probavnog trakta. U odraslih osoba, nakon jedne doze u terapijskoj dozi od Cmaksimum u plazmi postiže se nakon 1 ± 0,5 sati i iznosi 300 ng / ml. Unos droga s hranom ne utječe na količinu apsorpcije.

Cetirizin se veže za proteine ​​plazme za 93 ± 0,3%. Vd - 0,5 l / kg.

Pri uzimanju lijeka u dozi od 10 mg tijekom 10 dana, nije primijećena kumulacija cetirizina.

U malim količinama metabolizira se u jetri O-dealkiliranjem da se formira farmakološki neaktivni metabolit (za razliku od drugih histaminskih H blokatora1-receptori metabolizirani u jetri uz sudjelovanje citokrom P450 izoenzima).

T1/2 u odraslih je oko 10 sati. Oko 2/3 doze izlučuje se bubrega nepromijenjenim.

Farmakokinetika u posebnim kliničkim slučajevima

T1/2 u djece od 6 do 12 godina - 6 sati; u djece od 2-6 godina - 5 sati; u djece od 6 mjeseci do 2 godine - 3,1 sata.

U starijih pacijenata i bolesnika s kroničnom bolešću jetre s jednom dozom od 10 mg T1/2 povećava se za oko 50%, a sistemsko uklanjanje se smanjuje za 40%.

U bolesnika s blagom bubrežnom insuficijencijom (KK> 40 ml / min), farmakokinetički parametri su slični onima u bolesnika s normalnom funkcijom bubrega.